Filistin’de asrın tasfiyesi

TÜHA HABER / Akşam Gazetesi Yazarı Doç. Dr. Ufuk ULUTAŞ, ‘Filistin’de asrın tasfiyesi’ başlıklı makalesinde, “Yoğun dış politik gündemde yeterince ses getirmediyse de, İsrail’in medya baronu Sheldon Adelson’a ait İsrael Hayom’un yayınladığı “Asrın Anlaşması” taslağı bölgede önümüzdeki ayların gündemini domine edecek cinsten” olduğunu yazdı.

Doç. Dr. Ufuk ULUTAŞ, Trump’ın artık içi iyice boşalan “Ortadoğu Barış Sürecini” İsrail’in tek taraflı dayatmalarına çevirmekle görevlendirdiği temsilcilerinin, bir süredir Filistinlilere “reddedemeyecekleri bir teklif” hazırlığında olduğunu ifade etti.

“Bunun için bazı Arap ülkelerini güvenlik temini ve ideolojik ittifak vaatleriyle aynı safa çektiler” diyen Doç. Dr. ULUTAŞ, ortada kalanları ikna çabalarının devam ettiğini, karşı çıkanlara ve karşı çıkması muhtemel (Türkiye gibi) olanlara da envai çeşit baskı metodunu kullandıklarını açıkladı.

Doç. Dr. Ufuk ULUTAŞ, Suriye ve diğer çatışmaların gölgesinde kalsa da, ABD ve İsrail için Filistin her meselenin merkezinde” olduğunu belirtti.

“İsrail bunu bir varoluş sorunu olarak tanımlıyor; ABD ise meseleyi jeopolitik olarak sorgulamadan İsrail’e vagonluk vazifesini yürütüyor” diyen Doç. Dr. ULUTAŞ, Trump ile birlikte Amerika’nın Filistin-İsrail meselesindeki tek taraflılığının yeni ve dönülmez bir yola girdiğine dikkat çekti.

Doç. Dr. ULUTAŞ, gelinen noktada Arap ülkeleri ile ilişkilerini bu ülkelerin İsrail’in Filistin’i külliyen işgaline verecekleri desteğe endekslemiş durumda bulunduğunu hatırlatarak,  “Anlaşılan yönetimden gidene kadar dış politik (aynı zamanda iç politik) tek hedef olarak, bölgede İsrail’in önündeki iki “sorunu” ortadan kaldırmayı belirlemiş. İran ABD’nin jeopolitik ihtiyaçları için değil İsrail’in yüzü suyu hürmetine çevrelenecek, sınırlandırılacak. Ve Filistin toprakları cebren İsrail’e katılmak suretiyle Filistin-İsrail sorunu “çözülecek” ifadesini kullandı.

“Asrın Anlaşması olarak sızan metnin nihai metin olduğu tartışılır” diye dikkat çeken Doç. Dr. Ufuk ULUTAŞ, “fakat Netanyahu-ABD yaklaşımını bire bir yansıt İsrail’in çözümden anladığı, işgali kemaline erdirmek bunun önündeki Filistinli engelleri ABD’nin yardımıyla ortadan cebren kaldırmak. Son Gazze saldırısından sonra ortaya çıkan ateşkes kimseyi yanıltmasın” dedi.

Doç. Dr. Ufuk ULUTAŞ, İsrail’in içinde bir kamu diplomasisi ve meşruiyet aracı olarak kodladıkları Eurovision sonrasında Gazze’ye yönelik bir etnik temizlik yapmak için büyük bir kamuoyu oluşturulduğuna vurgu yaparak, Mezkur anlaşmanın maddeleri incelendiğinde, İsrail’in Filistin’e kabul edemeyeceği bir teklif sunmak suretiyle Filistinlilere yönelik yeni dalga bir etnik temizlik için başta ABD olmak üzere bazı Arap devletlerinin olurunu ve hatta ABD’nin askeri yardımını celp etmeye çalıştığının görüldüğünü, teklif değil bir dayatma olan “anlaşmayla”, Filistinlilerin tasfiyesi yolundaki engellerin askeri ve ekonomik metotlarla kaldırılmaya çalışılacağını açıkladı.

Akşam Gazetesi Yazarı Doç. Dr. Ufuk ULUTAŞ, Türkiye’ye yönelik son aylarda ekonomi, dış, iç politika ve güvenlik alanlarında artan baskıyı, “Asrın Anlaşmasına” giden yoldaki caydırıcılık amacı taşıyan işaretler olarak okumanın denmesini istedi.

HABER : Ataner YÜCE

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı /İSTANBUL (Akşam)

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close