EuroNews Özel : IŞİD’in Avrupalı Çocukları -4-

TÜHA HABER / Irak Şam İslam Devleti örgütünün (IŞİD) Suriye’deki son kalesi Rakka’nın düşüşünün ardından terör grubuyla bağlantılı kabul edilen binlerce aile buradaki tecrit kamplarına yerleştirildi. Bu aileler arasında Avrupa Birliği vatandaşı yüzlerce kişi bulunuyor ve bu kişilerin vatandaşı olduğu Avrupa ülkeleri güvenlik endişesi nedeniyle geri dönmelerine izin vermiyor.

Euronews bugüne kadar bilinen en acımasız terör gruplarından IŞİD’in kurbanları ve onların varisleri ile ilgili özel bir dosya hazırladı.

Euronews muhabiri Anelise Borges bu tecrit kamplarına girerek çocuklarla, aileleriyle, onların Avrupa’daki yakınlarıyla ve bölgedeki Kürt yetkililerle görüştü.

En güçlü dönemlerinde IŞİD’in terör faaliyetleri sözde halifeliğin sınırlarının ötesine taşmıştı. Fakat çok az yer Rojava’nın yaşadığı korku ve tehdidi hissetmiştir. Suriye’nin bu bölümü uzun süre IŞİD’in kontrolü altında kaldı, şimdiyse adalet istiyorlar.

Bölgesel Kürt Yönetimi Dışilişkiler Eş Başkanı Abdülkerim Omar uluslararası mahkemelerin Rojava’da kurulması gerektiğini belirtiyor.

Omar “Bu mahkemeler neden mi burada kuzeydoğu Suriye’de kurulmalı? Çünkü IŞİD savaşçılarının vahşeti burada yaşandı. Deliller, kanıtlar, görgü tanıkları hepsi burada.” diyor.

10 bin tutuklu IŞİD şüphelisinin 2 bini yabancı

Kürt yetkililer şu anda 10 bin civarında IŞİD şüphelisini tutuyor. Bunlardan 2 bini yabancı. Fakat bir çok devlet, 2012 yılında Suriye rejiminden kopan ve yarı özerk bir yapıda olan bölgenin bu kişileri etkin bir şekilde yargılayabileceğinden şüphe duyuyor.

Fransa ve Belçika gibi bazı ülkelerin üçüncü ülkelerle kendi vatandaşlarını yargılama konusunda pazarlık yaptığı haberleri medyada yer aldı.

Fransız avukat Nabil Boudi ise bu haberlere tepki gösterdi : ” Bu tam bir fiyaskoydu, tam bir enkaz”

Boudi, Suriye ve Irak’ta IŞİD’le irtibatı olduğundan şüphelenilen Avrupa vatandaşlarının avukatlığını yapıyor.

Boudi’nin Fransa’nın isteğiyle Irak’ın başkenti Bağdat’ta adil olmayan bir şekilde yargılandığını belirttiği Vianney Ouraghi’nin de dahil olduğu 11 Fransız vatandaşı bulunuyor.

Boudi sorunu şu sözlerle dile getiriyor: “Eğer mahkumların Suriye’den Irak’a transferinde Fransa’nın rolü belgelendirilebilirse, Fransa uluslararası ve Avrupa mahkemelerinde kınanır. Çünkü Fransa idam cezasına karşı imzalanan uluslararası konvansiyonun imzacılarından biri. Yani Fransa’nın kendi vatandaşlarını insanların işkence gördüğü ve idam cezasına çarptırılabildiği bir ülkeye transfer etme hakkı bulunmuyor.”

Kuzeydoğu Suriye’de haberler de hızlı yayılıyor. Buradaki Fransız ve Belçikalı kadınlar haberleri duyduklarını sıradakinin kendilerinin olmasından kortuklarını belirtiyor.

Bazıları da şimdi ayrıldıkları için pişman oldukları ülkelerinin kendilerini kabul etmemesinden ve hayatlarının sonuna kadar bu kampta kalmaktan korkuyor.

HABER : Gizem SADE / TÜHA Haber Ajansı

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close