Erken seçim Sebastian Kurz için bir şans

TÜHA HABER / Berlin Uluslararası Haber Ajansı Temsilciliği, son günlerde Avusturya’da koalisyon hükümetiyle ilgili yaşananları yakından yakından izliyor.

Ajansın Berlin Temsilcisi Gazeteci Tuba Nur TÜRKELİ, ‘Erken seçim Sebastian Kurz için bir şans‘ başlığıyla yorumladı.

Avusturya’da Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache’nin İbiza’da kendini bir Rus milyarderin yeğeni olarak tanıtan bir kadına, partisi FPÖ’ye yapılacak bağışlar karşılığında, ülkedeki kamu ihalelerinden pay vermeyi taahhüt ettiği gizli kamera görüntülerinin açığa çıkması sonrası hükümet krizi yaşanıyor.

(Avusturya Başbakanı) Kurz bu durumu kendi seçmedi, skandal birden bire patlak verdi. Strache’nin ve İbiza’daki iş ortağı Gudenus’un istifası sonrasında koalisyona devam edecek olsaydı kendini koşulsuz bir şekilde FPÖ’ye zincirlemiş olacaktı.

Nitekim bu durum ise bir sonraki skandalda ona inandırıcı bir ayrılığı nasıl mümkün kılabilirdi? Ancak tekrar tekrar karşımıza çıkan hesaba katması gereken bir nokta var: İbiza’daki görüntülerin arasından kasıtlı olarak Kurz’un sonunu getirebilecek parçaların yayınlanması ya da FPÖ’nün sağ kanadından gelecek provakasyonlar.

Kurz sağcıların partneri olduğu dönemin ve onlarla yapılan ittifakın sona ermesi sonrasında da muhalefet partileri SPÖ, Neos ve Yeşiller tarafından daha fazla sevilen bir politikacı haline gelmedi. Erken seçim Kurz açısından partisinin (Avusturya Halk Partisi) oylarını artırması için büyük bir şans.

Başbakan Kurz koalisyonun sona erdirilmesini ‘Artık yetti‘ diyerek gerekçelendirdi. Konu sadece FPÖ’lü Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache’nin karanlık işlerini yoluna koymaya çalıştığını gösteren skandal video değil. Strache büyük bir çabayla tuzağa düşürüldü.

Diğer partilerden tüm politikacılar ahlaksız teklifleri sertçe geri çeviriyorlar mı bilmiyoruz. Ancak bu video, karşıtlarıyla uğraşırken gözünü kırpmayan ve bağımsız medyanın sesini kısmak ya da tamamen susturmak isteyen bir partiye ilişkin genel resmin bir parçası. Bu durum Kurz için FPÖ’lü politikacıların pek çok densizliğinden sonra bardağı taşıran son damlaydı.

***

Bu yorumu kaleme aldığım saatlerde de, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’in de isteği üzerine koalisyon ortağı aşırı sağcı FPÖ’lü bakanların boşalan koltuklarına uzmanların atayacağını açıklıyordu.

Cumhurbaşkanı Van der Bellen, FPÖ’nün tüm bakanlarını koalisyon hükümetinden çekeceğini duyurmasının ardından Başbakan Kurz da tüm FPÖ’lü bakanların azledilmesi önerisini kabul etti ve atanacak isimlerle kurulacak geçici hükümetin Eylül ayında yapılacak seçimlere kadar görev yapmasını istedi.

Kabinedeki görevini sürdürecek yegane bakan ise Dışişleri Bakanı Karin Kneisll olacak. Kneisll, FPÖ tarafından bu göreve getirilmiş olmasına rağmen herhangi bir partinin üyesi değil.

Başbakan Kurz, Cumhurbaşkanı Van der Bellen ile görüşmesi sonrası yaptıkları ortak basın toplantısında, amacın “ülkenin karar verme ve hareket kabiliyetini sürdürmek ayrıca mevcut kriz karşısında istikrarın sağlanması” olduğunu söyledi.

***

“Dürüst uzmanlar bakan olacak”

Başbakan Kurz, bakanlıklara getirelecek isimlerin alanında uzman ve dürüst isimler olacağını kaydetti. Başbakan öngördüğü isimlerle ilgili listeyi bu akşam Cumhurbaşkanı’na sunacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Van der Bellen de, önerilen isimleri titizlikle inceleyeceğini ve göreve uygun olup olmadıkları konusunda kararını vermek üzere görüşmelerde bulunacağını ifade etti.

***

Güven oylaması Pazartesi ele alınacak

Meclis Başkanı Wolfgang Sobotka, Başbakan Sebastian Kurz’a yönelik güven oylaması teklifinin gelecek hafta pazartesi günü parlamentoda görüşüleceğini açıkladı.

Oylamanın ne şekilde sonuçlanacağı ise henüz belirsiz. Başbakan Kurz’un partisi ÖVP’nin koalisyon ortağı FPÖ’nün güvensizlik oyu vermesi durumunda parlamentoda Kurz’un aleyhine çoğunluğuk sağlanabilecek.

Muhalefette yer alan Avusturya Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) oylamada nasıl bir tavır sergileyeceği yönünde henüz bir açıklama yapmadı.

183 sandalyeden oluşan Avusturya Parlamentosu’nda ÖVP’nin 61, SPÖ’nün 52, FPÖ’nün 51, Neos’un 10, “Jetzt” grubunun 7 milletvekili bulunuyor. Parlamentoda ayrıca 2 bağımsız milletvekili var.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close