Erdoğan ile Miçotakis’ten Deniz Yetki Alanı Görüşmesi

TÜHA HABER / Yunanistan, Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutakabattan rahatsız. Miçotakis Londra’da Erdoğan ile yapacağı görüşmede konuyu gündeme getirecek.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis bugün İngiltere’nin başkenti Londra’daki NATO zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Gündemde Akdeniz’deki doğal gaz ve petrol sondaj faaliyetleri ve Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat var.

Miçotakis ile Erdoğan’ın biraraya geleceğini Yunanistan hükümet sözcüsü Stelios Petsas kamuoyuna açıkladı. Petsas basın mensuplarına yaptığı açıklamada bu buluşmanın uluslararası hukuka ve iki ülkenin iyi komşuluk ilişkilerine saygının yeni bir biçime kavuşmasının yolunu açmayı mümkün kılan bir buluşma olacağını ifade etti.

Yunanistan: Girit adası görmezden geliniyor

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Türkiye arasında 27 Kasım tarihinde deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin bir mutabakat muhtırası imzalamıştı. Anlaşma, Ankara ile Atina arasında yaşanan Akdeniz’de doğal gaz ve petrol sondaj faaliyetlerinden kaynaklı anlaşmazlığı daha da karmaşık hale getirdi. Yunan hükümeti anlaşmanın coğrafi açıdan Girit adasının varlığını görmezden geldiği gerekçesiyle absürt olduğunu savunuyor. Avrupa Birliği ve NATO da konuyla ilgili Yunanistan’a destek veriyor.

Petsas anlaşmanın imzalanması üzerine Yunanistan’ın Libya’nın Atina Büyükelçisi’ne anlaşmaya açıklık kazandırılmaması halinde sınırdışı edileceği uyarısında bulunduğunu söyledi. Yunanistan Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin’i de dışişleri bakanlığına çağırarak konuyla ilgili izahat talep etmişti.

NATO’nun üyelerinden birinin açık bir biçimde uluslararası hukuku ihlal ettiğini iddia eden Petsas buna karşı kayıtsız kalamayacaklarını savundu.

Erdoğan: Biz de adımlarımızı atarız

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Miçotakis’in Londra’da kendisiyle görüşme talebinde bulunduğunu söyledi. Erdoğan, Londra’ya hareketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Mutabakatı Muhtırası”ndan Yunanistan’ın duyduğu rahatsızlığa ilişkin bir soruya yanıt verdi. “Yunanistan adımını atabilir” diyen Erdoğan “Bizim de tabii adım atma hakkımız saklıdır. Biz de adımlarımızı atarız. Gereği neyse, gereğini de anında yaparız” diye konuştu.

“Bu konu ile ilgili olarak şu anda büyük ihtimalle Libya belki büyükelçisini dahi çekebilir” diyen Erdoğan “Şunu bilmenizi istiyorum; Yunanistan, Mısır, öbür tarafta şu an itibarı ile Güney Kıbrıs, böyle bir üçlü çalışmayı yapmaları, bizim Libya ile ilgili attığımız adımı asla etkilemez. Çünkü biz Libya ile bu noktada yazılı anlaşmamızı yaptık, imzayı attık” diye konuştu.

LONDRA, DW, TÜHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close