Editörün Not Defteri : Erciyes Dağı

TÜHA HABER /  Erciyes Dağı, Jeolojik araştırmalara göre yaklaşık 1 Milyon yaşında , Kayseri’nin 25 km güneyinde yer alan ve sönmüş volkanik bir dağdır.

Erciyes Dağı

Adını Roma imparatorluğu zamanımda eski yunanca ‘Argaeos‘ kelimesinden alan Erciyes Dağı, Türkiye’nin en güzel ve görkemli dağlarından birisidir.

Kapadokya’nın antik bölgesi içinde yer alan Erciyes Dağı, 3917 metre yüksekliği ile İç Anadolu’daki en yüksek dağ olup, Toroslar’ın güney uzantısı olan Anti-Toros Dağları’nın en yüksek zirvesi olarak kabul edilir ve Avrasya’daki Alp kuşağına aittir.

Erciyes Dağı, bulutları delen zirvesi, tepesinden eksik olmayan karı ve insana ilahi duygular sunan azametiyle Kayseri’nin adeta kalbi gibidir.

Kayseri’nin MÖ 4000’lere uzanan tarihi içerisinde hüküm süren Hitit, Frig, Pers, Kapadokya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı imparatorluklarının tamamında Erciyes şehrin ve bölgenin sembolü olmuştur.

Erciyes Dağı

Uzun yıllar kayak tutkunlarının vazgeçilmezi olan Erciyes Dağı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Erciyes Master Projesi’ kapsamında devasa yatırımlar ile dünyanın sayılı, Türkiye’nin en gelişmiş ve büyük kış sporları ve turizm merkezi haline dönüşmüştür.

Erciyes Dağı

Erciyes Dağı, Alpler standardında en yeni liftleri ve teknik imkânlarıyla, son teknoloji teleferik sistemleriyle saatte 26.750 kişi taşıyarak kayakçıların teleferik kuyruğuna girme ve zaman kaybetme dezavantajını ortadan kaldırıyor.

Erciyes’te Dağ’ın 25 km’lik alanı içerisinde bulunan 2’si gondol, 19 adet mekanik tesis ağı misafirlerine çok farklı noktalarda kayak yapma imkânı sunuyor.

Erciyes’te on-pist ve off-pist olmak üzere toplam 102 km uzunluğunda Alp’ler standardında bir biriyle bağlantılı 34 farklı kayak pisti bulunuyor.

Bu pistlerin 70 Km’lik kısmı her gün kayakseverler için snowtruck’larla eziliyor ve düzenleniyor. Farklı zorluk derecelerindeki (siyah – kırmızı – mavi) pistleriyle, kayak tutkunlarına 2200 m – 3400 m irtifada zirveye en yakın kayak deneyimini sunuyor.

Erciyes Dağı

Erciyes Kayak Merkezi’ne Develi Kapı, Tekir Kapı, Hisarcık Kapı ve Hacılar Kapı olmak üzere dört farklı giriş noktasından giren kayakçılar diğer noktalara kayarak ulaşabiliyor ve dilerse gün boyu bir kez kaydığı pisti tekrar kullanmadan farklı heyecanlar tadıyor.

Türkiye’deki en gelişmiş suni karlama sistemiyle kar yağmasa dahi kar üreterek sezon boyu pistlerin açık tutulduğu Erciyes, esintili ortamıyla da dünyanın en iyi snow kite (paraşüt kayağı) pistlerine sahip.

Erciyes Dağı

Erciyes coğrafi konumu itibariyle de “Dünyanın En Merkezi” konumundaki kayak merkezi. Türkiye’ye dünyanın dört bir yanından uçak seferleri bulunuyor ve İstanbul’dan da Kayseri’ye her gün 15 tarifeli uçuşla oldukça ekonomik ve yüksek konforda ulaşılıyor.

Erciyes’in İstanbul’a olan 1 saatlik uçuş mesafesi Erciyes Kayak Merkezi’ni yerli ve yabancı turistler açısından oldukça cazip kılıyor.

Erciyes Dağı

Diğer yandan Erciyes Dağı, Kayseri Hava Limanı’na 25 dakika, Kayseri şehir merkezine 20 dakika ve Kapadokya’ya 45 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Şehir merkezinden duble yol ile Erciyes’e otoban konforunda ulaşım sağlanabiliyor. Ayrıca volkanik Erciyes Dağı’nın kendi lavlarından oluşan Kapadokya’ya ve Kayseri şehir merkezine yakınlığı kış tatilinin yanı sıra kültür turu yapmak isteyenlere de avantaj sağlıyor.

Erciyes Dağı

Erciyes’te kayak yapan bir turist sporun yanı sıra Erciyes’in pistlerine sadece 1 saatlik mesafede bulunan Kapadokya’da kültür turizmine de vakit ayırma avantajını tadıyor.

Mülkiyeti tamamen Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Erciyes Turizm Merkezi, 26 milyon m2 alan üzerinde yer almakta ve Büyükşehir Belediyesi tarafından, Türkiye’de bir ilk olarak “dağ yönetim” fonksiyonuyla kurulan Kayseri Erciyes AŞ tarafından profesyonel bir mantıkla tek elden yönetilmektedir.

Türkiye’de örnek bir ‘dağ yönetim modelini gerçekleştiren kurum, Erciyes’in bütününde ziyaretçilerin ihtiyacı olan tüm hizmetlerin en kaliteli biçimde verilmesi noktasında hizmetlerini sürdürmektedir.

HABER : Tuba Nur Türkeli

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı /  KAYSERİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close