“Dünya şehri Antalya için çalışıyoruz”

TÜHA Haber / Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, alt yapısıyla, üst yapısıyla, kültürüyle, sanatıyla, sosyal yaşamıyla Antalya’nın bugün bir dünya şehri olduğunu söyledi.

Mustafa Kemal ATATÜRKBaşkan Menderes Türel, (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı‘na yaptığı açıklamada, Antalya’nın  bugün çöpünden elektrik, güneşten enerji ürettiğini belirterek,  bunların birçoğu dünyanın gelişmiş şehirlerinde olmadığını ve Antalya’nın bu noktaya geldiğini ifade etti.

Dünya şehri tanımının içini dolduracak vizyon projeleri Antalyalıya kazandırmanın heyecanıyla ilk günkü aşkla çalıştıklarını söyleyen Menderes Türel, Antalya’nın dünyada en çok konaklamalı turist ağırlayan üçüncü kent olduğuna vurgu yaptı.

Menderes Türel, ile ilgili görsel sonucu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel

Başkan Türel, şöyle konuştu:

“Antalya muhteşem bir destan yazdı. Bu seneki rezervasyon rakamlarına baktığımızda biz bunu çok daha yukarılara inşallah taşıyacağız. Antalya’nın bunu yakalaması tesadüf değil. Turizmin en büyük sermayesi çevredir. Denizimizdir. Altyapıdır. Bugün biz Antalya’nın denizini gözümüz gibi koruyamayıp denizimizin kirlenmesine müsaade etseydik bugün bu turisti burada bulmamız mümkün değildi. 2004’te 2 tane arıtması bulunan Antalya’nın bugün 32 arıtma tesisi var. 640 kilometrelik sahilimizde bir milimetreküp kirli suyu denize göndermiyoruz. Antalya mavi bayrak sayısında 200’ün üzerinde dünya ikincisi. Türkiye birincisi.”

Alt ve üst yapısıyla sorunsuz Antalya
Antalya’nın bugün arıtmasıyla, kanalizasyonuyla, yağmursuyu drenaj kanalıyla alt yapısını sorun olmaktan kurtarmış bir kent haline geldiğini vurgulayan Türel, “Birkaç hafta önce Antalya’ya, Türkiye’ye yağan son yüzyılın en büyük yağmuru düştü. Hiç sorunsuz atlattı. Turist buraya geldiğinde altyapısı bitmiş bir şehirle karşılaşıyor” dedi.

Konyaaltı Sahil Proje ile ilgili görsel sonucu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, üst yapıda da cazibe merkezleri oluşturduklarını anlatarak,  “İşte Konyaaltı Sahil Projemiz. Avrupa Konseyi tarafından çevre dalında dünya birinciliği ödülü verilen bir proje. Hafta sonlarında 100-200 bin kişi Konyaaltı’nın tadını çıkartıyor. Kent merkezinde tarihi nekropol’den, Kent Müzesi’ne, Balbey’den Cumhuriyet Meydanı’na turiste yeni cazibe merkezleri sunuyoruz. Turiste alışık olduğu raylı sistemle ulaşım imkânı sunuyoruz. Antalya’nın, güzelliklerini alt ve üst yapılarla taçlandırdığınızda birkaç sene sonra 20 milyon turistle dünya şampiyonluğuna giden bir noktaya geleceğine eminim” diye konuştu.

ANTALYA, TÜHA HABER

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close