Diyanet’e Bağlı Cami Yangını Kundaklama

UHA HABER / ABD’nin Connecticut eyaletinin New Haven kentinde, Türk Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaptırılan ve halen inşaatı devam eden camide pazar günü çıkan yangının kundaklama sonucu meydana geldiği açıklandı.

Yetkililer, ilk incelemelerin neticesinde olayın kundaklama olduğu tespitine varıldığını ve bunun üzerine şimdi federal düzeyde soruşturma başlatıldığını bildirdi.

New Haven İtfaiye Şefi John Alston, yangının sabotaj nedeniyle çıktığını belirterek, “Bu kasıtlı olarak çıkarılmış bir yangın” dedi.

Alston, “Amerika’nın herhangi bir yerinde, herhangi bir dine ait ibadet evinde böyle bir olay meydana geldiğinde, FBI, eyalet ve yerel (soruşturma) yetkilileri harekete geçer. Burada da olan bu” diye konuştu. Alston, devam eden soruşturmanın niteliğinin değiştiğini, yangın acil durum soruşturmasından cezai soruşturmaya dönüştüğünü belirtti.

“Suçluları bulacağız”

Bu açıklamanın ardından Connecticut Valisi Ned Lamont da Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Herhangi bir dine ve dini bir mekana yapılan nefret saldırısı iğrenç ve dehşet verici. Böyle saldırılarının eyaletimizde ve ülkemizde yeri yok. New Haven’daki yerel yetkililer ile bu olayı araştırmaya devam edeceğiz ve suçluların cezalandırılması için çalışmaları sürdüreceğiz” diye yazdı.

New Haven Polis Müdürü Otoniel Reyes, kundaklamayla ilgili bilgi verenlere 2500 dolar para ödülü vereceklerini açıkladı.

Geçen ay Connecticut’un Hartford şehrinde bulunan Muhammed İslam Merkezi de ırkçı ve nefret içeren bir tehdit mektubu almıştı. Mektubu gönderenler camiyi yakma tehdidinde bulunmuştu.

Can kaybı ve yaralanma olmamasına rağmen maddi kayıplara sebep olan New Haven’daki yangından sonra camiyi ziyaret eden Amerika Diyanet Merkezi Başkanı Dr. Fatih Kanca camide çıkan maddi hasarın en kısa sürede telafi edileceğini belirtmişti.

“Ramazan ayında olması üzücü”

VOA Türkçe’ye konuşan Kanca, Ramazan ayında böyle bir saldırı ile karşı karşıya kalınmasının üzücü olduğunu söylemişti. Kanca, bölge halkının dayanışma içinde olduğunu ve kiliseler ve sinagoglardan yardım çağrıları geldiğini kaydetmişti.

Bölgedeki cemaatin ibadetlerini yerine getirmek için en yakın caminin 50 mil (80 km) uzakta olduğunu belirten Diyanet Merkezi Başkanı Fatih Kanca, “Ramazan boyu ibadet ihtiyaçlarını yerine getirmek için büyük bir çadır kurulabilir, konteyner getirilebilir ya da yanan caminin zemin katı kullanılabilir. Bunlar için yetkililere başvuru yaptık, izin bekliyoruz” diye konuşmuştu.

Kanca, yangından sonraki gelişmeleri takip etmek için New York Din Hizmetleri Ataşesi Sinan Dedeler’in bölgede olduğu bilgisini de verdi.

Connecticut’ın komşu eyaleti New York’un valisi Andrew Cuomo Ramazan ayı boyunca nefret saldırılarını önlemek amacı ile New York’ta bulunan camilerin önünde New York Polis Teşkilatı’nın (NYPD) devriyelerinin nöbette olacağını belirtmişti.

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı / , VOA

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Prof. Dr. Kemal İNAT

Prof. Dr. Kemal İNAT

kinat@sakarya.edu.tr Twitter Kemal İnat Araştırmacı, Avrupa Araştırmaları, İstanbul Lisans eğitimini 1992 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Kemal İnat, doktorasını 2000 yılında Almanya’nın Siegen Üniversitesi’nde “21. Yüzyılın Başında Türkiye’nin Ortadoğu Politikası” başlıklı teziyle tamamladı. 2005 yılından beri yayımlanmakta olan Ortadoğu Yıllığı ve SETA tarafından 2009’dan beri yayımlanan Türk Dış Politikası Yıllığı isimli çalışmaların editörleri arasında yer alan İnat’ın, Dünya Çatışmaları, Blaetter für deutsche und international Politik, Bilgi, Demokrasi Platformu gibi birçok ulusal ve uluslararası kitapta ve hakemli dergide makaleleri yayımlandı. Halen Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde profesör olarak Ortadoğu çalışmaları, Türk dış politikası ve uluslararası çatışmalar alanlarında dersler veren İnat, aynı üniversitenin Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’nin de müdürlüğünü yürütmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close