Cimnastiğin ‘Altın Kız’ı Onbaşı

TÜHA HABER / Milli cimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı başarıdan başarıya koşuyor. Portekiz’deki Dünya Kupası’ndan altın madalyayla dönen Onbaşı’nın yeni hedefi Avrupa Şampiyonası.

Ayşe Begüm Onbaşı, doğum yeri Manisa’nın Akhisar ilçesinde yaşıyor. 2001 yılında dünyaya gelen Ayşe Begüm Onbaşı, sporla henüz 3 yaşındayken tanıştı.

O günlerde Akhisar’da bale eğitimi alan başarılı sporcu, hocasının ailesini yönlendirmesi sayesinde cimnastik sporuna yöneldi.

Onbaşı “Aynı zamanda Akhisar Anadolu lisesi 12 sınıf öğrencisiyim. Hem sınava hazırlanıyorum hem de antrenmanlarıma devam ediyorum. Tabii bu süreç çok yoğun bir süreç fakat sporun disiplini ile birlikte bunu yönetebildiğimi düşünüyorum. Bu dönemde beni yalnız bırakmayan öncelikle Manisa Büyükşehir Belediyesine sonrasında federasyonumuza Gençlik Spor Bakanlığına teşekkür ederim.” dedi.

Ayşe Begüm’ün başarısının arkasında düzenli çalışma yatıyor.

Gençler kategorisinde şampiyonlukları kimseye bırakmayan Ayşe, büyüklerde çıktığı ilk turnuvada da birinci oldu:

Portekiz’de gerçekleştirilen Dünya Kupası’nda senyör kategorisi tek kadınlarda birinci oldum. Çok yüksek bir çalışmamız var, çok yüksek tempoda çalışıyoruz. Antrenörlerim Mehmet Ali Ekin ve Gencel Cüce ile birlikte Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Avrupa Şampiyonası Mayıs’ın sonunda Bakü’de gerçekleşecek. Bunun için de çok heyecanlıyız. Çünkü ilk senyör yarışmamız, ilk senyör senemiz daha doğrusu ve bu şekilde yarışmalara katılmamız bizi çok heyecanlandırıyor. Bunun için de durmadan yılmadan çok çalışıyoruz.

Kariyerinde 100’ün üzerinde madalya kazanan sporcumuzun başarısında antrenörlerinin de büyük payı var.

Mehmet Ali Ekin, genç sporcudan şöyle bahsediyor:

Senyor kategorisi çok zor bir kategori. Çünkü büyükler var, kendinden 4 – 5 yaş büyüklerle birlikte ama dünyada çok özel bir sporcu. Bu branş için yaratılmış özel bir çocuk. Hatta çok özel bir sporcumuz. Türkiye için çok özel bir şans Ayşe Begüm Onbaşı. Şimdi önümüzde bir Avrupa şampiyonası var. 2 aylık bir süreç tekrardan hazırlık aşamasına girdik. İnşallah Avrupa Şampiyonası’nda da Ayşe bizleri gururlandıracak. Bir şekilde madalyamızı alıp oradan şampiyon bir şekilde gelecek.

Kaynak: TRT SPOR

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close