CHP’de Kurultay Genelgesi yayımlandı

TÜHA HABER / CHP’de 37. Olağan Kurultaya geri sayım sürerken, Merkez Yönetim Kurulu tarafından yeni bir genelge yayımlandı. İl ve ilçe kongrelerinde uyulacak kurallar hatırlatıldı. Buna göre, atananlar delege olamayacak, akrabalar aynı yönetime giremeyecek.

CHP’de 37. Olağan Kurultay için takvim işlerken, ilçe kongreleri öncesinde Merkez Yönetim Kurulu (MYK), yeni bir genelge yayımladı. Genelgede, kongre sürecinde uyulması gereken kurallar ve talimatlar tek tek sıralandı.

Genelgeye göre, ilçe kongrelerinin takvimini il başkanlıkları, il başkanlıklarının kongre takvimini ise MYK belirleyecek. MYK kararı olmadan olağanüstü ilçe ve il kongreleri yapılamayacak. Olağanüstü kongre süreci başlasa bile askıya alınacak.

Parti örgütlerine gönderilen genelgede liste ile ilgili tartışmalara da son nokta konuldu. İl ve ilçe kongre seçimlerinde kural olarak çarşaf liste uygulanacak.
Blok liste, sadece kongre üye tam sayısının onda birinin önerisi ile mümkün olacak. Genelgede ayrıca, atama yoluyla göreve gelmiş ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin doğal delege olamayacağı da belirtildi. Eşler ya da ikinci dereceye kadar akrabalık bağı olanlar aynı kurulda bulunamayacak. İl ve ilçe kongre delegeleri ile kurultay delegeleri seçimlerinde yüzde 33 cinsiyet ve yüzde 20 gençlik kotası uygulanacak.

CHP’de ilçe kongreleri 14 Aralık’ta, il kongreleri 3 Şubat’ta başlayacak. Genel başkan ve parti yönetiminin belirleneceği 37’nci Olağan Kurultay’ın ise Nisan 2020’de yapılması planlanıyor.

[TÜHA Haber Ajansı, 8 Aralık 2019]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close