Ceenbekov, Başbakan Hermann’la görüştü

TÜHA HABER / İki günlük resmi ziyareti için Almanya’da bulunan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov,  Federal ve Avrupa Konuları yanısıra Medya Konularından Sorumlu Bavyera Devlet Bakanı Florian Hermann ile de görüşme fırsatı  buldu.

Berlin (UHA) Uluslararası Haber Ajansı muhabirinin haberine göre, Devlet Başkanı Ceenbekov Münih’te Bavyera Devlet Bakanı Hermann ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Ceebekov’u sıcak karşılayan Hermann, Başbakan ve Almanya Cumhurbaşkanı ile görüşmeden önce Bavyera’ya geldiğinden ve bunun çok dostça bir jest olduğunu ifade etti.

Ceebekov, “İkili ilişkilerimiz için bu iyi bir başlangıç oldu. Çok ilginç toplantılar gerçekleştirdik ve bunlardan biri de Münih’in araştırma merkezi olan bir tarımsal işletmeyi ziyaret etmemizdir.” dedi.

Hermann ayrıca, Almanya’nın Bişkek Büyükelçisinin her yıl Kırgızistan’dan ülkenin manzarasını yansıtan çok güzel fotoğraflar gönderdiğini de dile getirdi.

Ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişimine de değinen Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceebekov, Kırgız-Alman ilişkilerinin gelişiminden son derece  memnuniyet duyduğunu belirterek, Kırgızistan’ın tarım, turizm, hidroelektrik, yenilenebilir enerji kaynakları ve madencilik sektörü alanlarında büyük potansiyele sahip bir ülke olduğunu vurguladı.

Alman şirketlerini Kırgızistan’a yatırım yapmaya davet eden Ceenbekov, 2020 yılında 3. Almanya Ekonomik Günleri etkinliğini Kırgızistan’da düzenleme önerisinde bulundu.

Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov,  ayrıca Münih’te yapılan İş Forumu’na da katıldı ve ardından, iş çevrelerinin işbirliğini genişletmeye yönelik anlaşmalar imzalandığını ifade etti.

Kamu yönetimi ve yerel yönetim alanında eğitim konusunda Kırgızistan’ın Conrad Adenauer ve Friedrich Ebert Alman Vakfıları, Hans Seidel adını taşıyan Vakfı ile başarılı işbirliğini kaydeden Ceenbekov, 2002’den beri Kırgızistan’daki Vakıf tarafından 2 binden fazla kişinin eğitildiğine dikkat çekti.

Devlet Başkanı Ceenbekov, Kırgızistan’ın demokratik ve yasal bir devlet olarak ilerlemeye güvenle devam ettiğine de değinerek, ülkedeki değişiklikler, devam eden reformlar, 2020’de yapılacak bir sonraki parlamento seçimleri ve yerel halkın milletvekili seçimleri hakkında kısaca bilgi verdi.

Ceenbekov, AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Temmuz 2019’da imzalanması beklenen Avrupa Birliği ile yeni bir işbirliği stratejisinin hazırlandığını da belirtti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ayrıca, toplantı bitiminde Bavyera Devlet bakanı Florian Hermann’ı Kırgızistan’a davet etti.

HABER: Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close