“Beethoven’i seviyorum. Çünkü…”

Almanya’nın Bonn kentinde, her yerde varlığı hissedilen Beethoven adına düzenlenen en renkli günler başladı. Beethoven Festivali zamanı… Peki Ludwig van Beethoven neden bu kadar seviliyor?

Mechtild Scholz Beethoven’i her şeyden daha fazla seviyorum diyor. Tüm senfonilerini, özellikle de 9. Senfoni’yi. Orada şarkı da söylendiği için. Ayrıca piyano konçertolarını da seviyorum. Her yıl hemen hemen her orkestra konserine giderim. Buna karşılık oda müziği taraftarı değilim. Müzik benim için genelde çok önemli, özellikle de Beethoven, çünkü o burada Bonn’da doğdu.”

Yoğun ve derin bir sevgi

Mechtild Scholz “Beethoven’i her şeyden daha fazla seviyorum” diyor. Tüm senfonilerini, özellikle de 9. Senfoni’yi. Orada şarkı da söylendiği için. Ayrıca piyano konçertolarını da seviyorum. Her yıl hemen hemen her orkestra konserine giderim. Buna karşılık oda müziği taraftarı değilim. Müzik benim için genelde çok önemli, özellikle de Beethoven, çünkü o burada Bonn’da doğdu.”

Beethoven önemli, çünkü kalplere hitap ediyor. Tınılarını çok derinlerde hissetmek mümkün. Diğer klasik müzik bestecilerinde de bu böyledir ama Beethoven farklı, çünkü biz onu buradan, Bonn’dan tanıyoruz diyor Claudia Heller.

Bonn’un kalbinde

“Beethoven önemli, çünkü kalplere hitap ediyor. Tınılarını çok derinlerde hissetmek mümkün. Diğer klasik müzik bestecilerinde de bu böyledir ama Beethoven farklı, çünkü biz onu buradan, Bonn’dan tanıyoruz” diyor Claudia Heller.

Federal Gençlik Orkestrası’nın proje yöneticisi Sönke Lenz, Benim Beethoven ile çok derin bir ilişkim var. Onun müziğini seviyorum. Beethoven’ı sıkça seslendiriyoruz ve bunu büyük bir zevkle yapıyoruz. Ama benim Beethoven’a olan kişisel ilgimi meslekî ilgimden ayırmak mümkün değil. Çünkü benim konserlerimi etkileyen Beethoven ve onun müzikleriyle turnelere çıkmaktayım.

Beethoven ile turnelerde

Federal Gençlik Orkestrası’nın proje yöneticisi Sönke Lenz, “Benim Beethoven ile çok derin bir ilişkim var. Onun müziğini seviyorum. Beethoven’ı sıkça seslendiriyoruz ve bunu büyük bir zevkle yapıyoruz. Ama benim Beethoven’a olan kişisel ilgimi meslekî ilgimden ayırmak mümkün değil. Çünkü benim konserlerimi etkileyen Beethoven ve onun müzikleriyle turnelere çıkmaktayım.”

John Kuo, Beethoven’ı ilk kez dinlediğimde beş-altı yaşındaydım. Ebeveynlerim Beethoven’ın 5.Senfoni’sini kayıttan dinlettirmişlerdi ve ben müthiş etkilenmiştim. Şimdi ise en beğendiğim 9. Senfoni. Öylesine güçlü bir eser ki! Beethoven‘ın efsanevi diğer eserlerini dinleyebilmek için Kanada’dan kalkıp buraya Beethoven Festivali’ne geldim.

Efsanevi parçalar

John Kuo, “Beethoven’ı ilk kez dinlediğimde beş-altı yaşındaydım. Ebeveynlerim Beethoven’ın 5.Senfoni’sini kayıttan dinlettirmişlerdi ve ben müthiş etkilenmiştim. Şimdi ise en beğendiğim 9. Senfoni. Öylesine güçlü bir eser ki! Beethoven‘ın efsanevi diğer eserlerini dinleyebilmek için Kanada’dan kalkıp buraya Beethoven Festivali’ne geldim.”

Luka, Beethoven‘ı iyi müzik yaptığı için seviyorum diyor ve ekliyor: “Gerçi en sevdiğim müzikler arasında onun parçaları yok ve onun müziklerini kendim çalmam ama müziklerini genel anlamda beğeniyorum.

Beethoven sevgisi çocukken başlar

Luka, “Beethoven‘ı iyi müzik yaptığı için seviyorum” diyor ve ekliyor: “Gerçi en sevdiğim müzikler arasında onun parçaları yok ve onun müziklerini kendim çalmam ama müziklerini genel anlamda beğeniyorum.”

Karl Bernhard, Bazı besteciler vardır ki, onlar sonraki yıllarda gelecek müzikler için tüm temelleri atmışlardır. İşte bunlardan biri de Beethoven.

Geleceğin müziği

Karl Bernhard, “Bazı besteciler vardır ki, onlar sonraki yıllarda gelecek müzikler için tüm temelleri atmışlardır. İşte bunlardan biri de Beethoven.”

Astrid Sieber, Bu çok hoş, canlı ve heyecan verici bir müzik. Farklı müzik stillerini seven çok sayıda insan burada Bonn’da bu müzikleri dinleme fırsatı buldu.

Olağanüstü bir müzik günü

Astrid Sieber, “Bu çok hoş, canlı ve heyecan verici bir müzik. Farklı müzik stillerini seven çok sayıda insan burada Bonn’da bu müzikleri dinleme fırsatı buldu.”

DW Genel Müdürü Peter Limbourg Beethoven’da her zaman o anda dinlediğiniz senfoniyi en sevdiğiniz senfoni olarak değerlendirirsiniz. Ama bende biraz da o anki ruh halim etkili olur. Eğer mücadeleci bir anımdaysam o zaman ‘Eroica’yı dinlerim. Ama düşünceli, duygusal bir durumdaysam daha çok ‘Pastoral Senfonisi'ni tercih ederim. Şimdilerde ‘Üçlü Konçerto’yu keşfettim ve bunu çok hoş buluyorum.

Ruh hali

DW Genel Müdürü Peter Limbourg “Beethoven’da her zaman o anda dinlediğiniz senfoniyi en sevdiğiniz senfoni olarak değerlendirirsiniz. Ama bende biraz da o anki ruh halim etkili olur. Eğer mücadeleci bir anımdaysam o zaman ‘Eroica’yı dinlerim. Ama düşünceli, duygusal bir durumdaysam daha çok ‘Pastoral Senfonisi’ni tercih ederim. Şimdilerde ‘Üçlü Konçerto’yu keşfettim ve bunu çok hoş buluyorum.”

Beethoven Festivali’nin açılış akşamına katılan Jana Wuschke, Çok duygusal ve özel bir atmosfer vardı, çünkü herkes huşu içinde müziği dinledi. Böyle olağanüstü müzisyenlerin icrasını dinlemek çok özel bir şeydi.

Özel bir şey

Beethoven Festivali’nin açılış akşamına katılan Jana Wuschke, “Çok duygusal ve özel bir atmosfer vardı, çünkü herkes huşu içinde müziği dinledi. Böyle olağanüstü müzisyenlerin icrasını dinlemek çok özel bir şeydi.”

©Deutsche Welle, TÜHA HABER

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close