Başkan Baran Çelik, ‘Hedef ülke, hedef sektör’

TÜHA HABER / Uludağ İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Baran Çelik, 2019-2023 yıllarını kapsayan 11. Kalkınma Planı’nın istikrarlı büyümenin ihracata dayalı olduğu bir anlayışla hayata geçirildiğine dikkat çekerek, 226,6 milyar dolarlık ihracat hedeflendiğini açıkladı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na açıklamada bulunan Başkan Baran Çelik, sürdürülebilir ihracat anlayışının hedeflendiği plan kapsamında, Dünya Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’ndan yüzde 60 pay alan, dünya ithalatının yüzde 43,7’sini gerçekleştiren ve ülkemiz ihracatından da yüzde 25,2 pay alan 17 hedef ülke seçildiğine dikkat çekti.

Başkan Çelik, bu ülkelerin sırasıyla, ABD, Brezilya, Çin, Etiyopya, Fas, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Irak, İngiltere, Japonya, Kenya, Malezya, Meksika, Özbekistan, Rusya ve Şili olarak belirlendiğini belirtti.

Plan ile otomotiv, makine, elektrik-elektronik, kimya ve gıda endüstrisi olmak üzere 5 hedef sektörün İhtisas Serbest Bölgeleri ile Türkiye ihracatındaki payı yüzde 3,5 olan yüksek teknolojili ürün ihracatının yüzde 5’lere çıkarılması ve yabancı yatırımcının Türkiye’ye çekilmesi hedeflendiğini söyleyen Başkan Baran Çelik, bunun yanı sıra ‘Hedef ülke, hedef sektör‘ yaklaşımıyla,  Türkiye’nin hedef ülkelere olan ithalatından aldığı payını da iki katına çıkarması beklendiğini kaydetti.

BURSA, TÜHA Haber Ajansı

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close