Avrupa’nın PKK’ya biçtiği rol

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

Star Gazetesi Yazarı Halime Kökçe, ‘Avrupa’nın PKK’ya biçtiği rol’ başlıklı köşe yazısında, PKK’ın Avrupa’da her zaman kabul gördüğünü, Devletler nezdinde terör örgütü olarak kabul edilmesine rağmen, siyasi propaganda yapmasının engellenmediği gibi Avrupa’nın hep PKK’nın en önemli finans kaynağı olduğuna dikkat çekti.

Halime Kökçe, ile ilgili görsel sonucu

Star Gazetesi Yazarı Halime Kökçe

Bunun yeni bir durum  olmadığına dikkat çeken Halime Kökçe, Almanya, Hollanda, Fransa gibi Türklerin yoğun yaşadığı Avrupa ülkelerinde muhafazakar Türk ve Kürtlerin entegrasyonu önünde ciddi engeller çıkartılırken söz konusu ülkelerin PKK’ya yakın Kürt dernekleri ve Alevi grupların örgütlenmelerinin önünü açtığını ifade etti.

Avrupa’nın Aleviliği İslam’dan ayrı bir din olarak tanıdığı gibi PKK’ya da Kürtlerin kültürel özelliklerinin gelişmesi için çalışan bir örgüt muamelesi yaptığını belirten Halime Kökçe, bu arada Türkiye’ye karşı “PKK terör örgütü listemizde” demeyi de ihmal etmediğini açıkladı .

Halime Kökçe, özellikle Öcalan’ın Türkiye’ye teslim edilmesinden sonra PKK’nın Avrupa’daki siyasi faaliyetlerinin daha da yoğunlaştığını, KCK örgütlenmesinde Avrupa’nın önemli ve etkin bir yer tuttuğunu fade etti.

Dağ kadrosu” örgütün bölgedeki eylemlerini koordine ederken Avrupa’daki örgüt üyelerinin de  PKK’ya siyasi meşruiyet kazandırmak için medya ve siyasiler nezdinde faaliyetler yürüttüğünü hatırlatan Halime Kökçe, Marksist-sol ortak ideoloji çerçevesinde Avrupa’daki marjinal örgütlerle, Yeşiller ve Sol gibi partilerle yakın temasta olduklarnı, bir taraftan da faaliyetlerine göz yuman devletler tarafından Türkiye’ye karşı istihbarat amaçlı kullanıldıklarını açıkladı.

Star Gazetesi Yazarı Halime Kökçe, son yıllarda PKK’nın Suriye’de toprak hakimiyetine dönük aktivizmi ve Türkiye’de eylemlerindeki artışa paralel olarak Avrupa’daki faaliyetlerinde de ciddi artış gerçekleştiğini belirtti.

Halime Kökçe, “Dahası Almanya, Fransa gibi ülkelerin siyasileri, medyası ve AB kurumları, açıktan PKK/PYD’ye destek vermekten çekinmedi. PKK ve PYD arasındaki ilişkiyi görmezden gelip PKK’lı teröristlere “özgürlük savaşçısı” muamelesi yapıldı. Romantik belgeseller, film yıldızı gibi parlatılan kadın teröristler herkesin malumu…” şeklinde ifade etti.

Terör örgütüne duyulan bu sempatinin altında, Erdoğan’ın Avrupa’daki Türkler üzerindeki etkisinin farkında olmalarının, Türkiye’yi İslam’ın müdafaasında önemli bir ülke olarak algılamalarının, buna mukabil PKK/PYD’yi ise Ortadoğu’daki tek seküler örgüt olarak görmelerinin yattığını belirten Halime Kökçe, “Avrupa’daki dindar-muhafazakar Kürt ve Türkleri, temsil imkanı bulamaz, siyasette ve medyada varlık gösteremezken Alevi ve PKK yanlısı derneklerin önünün açılmasında da temel saikler bunlar…”dedi.

 ALMANYADA CAMİLERE SALDIRILAR ile ilgili görsel sonucu

Halime Kökçe, TSK ve ÖSO’nun yürüttüğü Afrin operasyonuyla birlikte PKK’nın, en fazla Türkün yaşadığı Almanya’da cami yakma eylemlerine başladığını ve  iki ayda 40’tan fazla cami ya kundaklandı ya da taşlı sopalı saldırıya uğradığına değindi.

PEGİDA ile ilgili görsel sonucu

Star Gazetesi Yazarı Halime Kökçe, “Zaten bir süredir PEGİDA gibi ırkçı örgütler içinde yer alarak İslam karşıtı eylemlerde bulunan PKK’nın bu sefer doğrudan cami saldırılarına başlaması ve Alman polisinin de saldırıları engellemek şöyle dursun olup bittikten sonra bile kovuşturmaya başvurmaması, Müslüman Türk toplumunu ziyadesiyle tedirgin etmiş durumda.”dedi.

“Avrupa’da, İslam ve Türkiye düşmanlığının birleştiği bir dönem yaşanıyor” diyen  Halime Kökçe,  PKK’nın Müslüman Türklerin kurum ve ibadethanelerine dönük bu saldırıların, Almanya derin devletinin NSU’dan sonra bu sefer de PKK’yı Türkleri rahatsız etmek ve kaçırtmak için kullandığı izlenimi verdiğini kaydetti.

Halime Kökçe, Avrupa’nın demokrasi, insan hakları, çokkültürlülük ikliminden hızla uzaklaştığını, aşırı sağın yükselişte olduğu bir vasatta PKK’nın İslam karşıtı eylemlerin odağı olarak boy göstermesinin Almanya’nın bir taşla iki kuş vurma niyetinde olduğunu da gösterdiğini hatırlattı.

Hem PKK’nın Alman kurumlarına saldırmasının önüne geçiyor, hem de kendi elini bulaştırmadan, Neo-Nazilere bile iş bırakmadan Müslüman Türk toplumu üzerinde baskı oluşturdu ifade eden Halime Kökçe, Lakin PKK’nın şiddet eylemlerinin giderek Alman siyasetini de esir alacağını, SDP’nin parti binasına düzenlenen saldırının bunun habercisi olduğunu, Merkel’in sert Afrin açıklamalarının da Alman siyasetinin PKK ve medyanın etki alanına girdiğini  gösterdiğini kaydetti.

Ataner YÜCE ile ilgili görsel sonucu

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : Star Gazetesi, TÜHA HABER

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close