Angola’da hedef cinsiyet dengesini sağlamak

TÜHA HABER / Afrika’nın gelişen ülkelerinden Angola’da kadınların yüzde 40’ı girişimci konumunda. Büyük ve küçük ölçekli işletme kuran kadın girişimciler, Angola’nın çeşitliliği ve gelişiminin önemli bir parçası. Bu kadınlar arasındaki dayanışma ise dikkat çekiyor.

Mikro kredi ile küçük işletme kuran kadın girişimciler

Başkent Luanda’da Portekizce “Kadınların Meydanı” anlamına gelen Praça das Mulheres, yaklaşık 200 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde bir alana sahip. Burada kadınlara ait yüzlerce küçük işletme mevcut ve dünyanın dört bir yanından, her tarzdan kıyafet ve ayakkabı bulmak mümkün.

Praça das Mulheres – Kadınların Meydanı Pazarı

İş kurmak isteyen kadınların çoğu mikro kredi alıyor. 180 ile 12 bin euro arasında değişen mikro kredileri “Banco BAI Micro Finanças” adlı banka sağlıyor. Müşterilerin çoğu kadınlardan oluşuyor ve aldıkları krediyi yüzde 2 ila 4’lük faiz oranı ile 2 yıl içinde geri ödüyorlar.

Bankanın şube müdürü Isabel Pereira Silvestre, kadınların ne istediğini bildiklerini vurguluyor: “Çok cesurlar. Buraya geldiklerinde doğrudan konuya giriyorlar. Ne istediklerini ve ne kadar kredi almaları gerektiğini net olarak biliyorlar. Buraya gelip, ‘Isabel Hanım, bu kadar paraya ihtiyacım var ve geri ödemeyi de şu şekilde yapabilirim’ diyebilecek kadar kendilerinden eminler.”

Amaç teknoloji sektöründe de cinsiyet dengesini sağlamak

Angola’da kadınlar küçük işletmelerden en büyük telekom şirketine kadar her alanda varlık gösteriyor. Angolalı iş kadınlarının sayısı işletme alanında yüzde 40 ile genel ortalamanın üzerinde. Ancak teknoloji sektörüne gelindiğinde bu oran ortalamanın yarısına ulaşabiliyor.

Unitel, bilişim sektöründe cinsiyet dengesini gözetmek amacıyla “Gelecek için Kadınlar” adlı bir burs programı sunuyor.Şirketin kurumsal ilişkiler müdürü Eunice de Carvalho, bu programın yükseköğretime erişim olanağı sağlamasının yanı sıra iş piyasasının ihtiyacı olan alanlarda çalışabilecek insanlar yetiştireceğine inandıklarını belirtiyor.

Engelli kızının adını kurduğu fizyoterapi merkezi ile yaşatan girişimci anne

Engelli kızının adını verdiği bir fizyoterapi merkezi kuran anne Paula, güçlü iş geçmişi ve örgütsel becerilerine rağmen başlarda oldukça zorlandığını anlatıyor. Girişimci iş kadını, “Sık sık şirketin tepe yöneticisinin nerede olduğunu soruyorlardı ve ben de ‘O benim, işte karşınızdayım’ diyordum. Bence bu zamanla aşılmaya başladı, çünkü bir kadının, özellikle de benim yaşımdaki birinin bağımsız olarak bir şeyleri gerçekleştirebileceğinin farkına varmaya başladılar” diyor.

Kızına uygun bakım bulma konusunda zorluk yaşayan Paula, fizyoterapist, konuşma terapisti ve osteopattan oluşan bir ekip kurdu. Uzun bir süre boyunca müşteri tarafında olduğu için insanların neye ihtiyacı olduğunu bildiğini dile getiren girişimci kadın, doğru ekip ve ekipmanla iyi bir hizmet sağladıklarını ifade ediyor.

Kızı Ana Carolina hayatta kalamadı, fakat annesi diğer insanlara engelleri ile mücadelesinde yardımcı olmaya devam ediyor.

HABER : Chris BURNS & Angola

[TÜHA Haber Ajansı, 01 Aralık 2019]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close