Almanya’dan Türkiye’ye gidenler yüzde 20 arttı

TÜHA Haber / Geçen yıl Almanya’daki havalimanlarından Türkiye’ye seyahat edenlerin sayısının 2017’ye göre yüzde 20 artışla 7,46 milyon olduğu açıklandı.

Almanya’dan Türkiye’ye havayoluyla seyahat edenlerin sayısı 2018 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 20 artış göstererek 7,46 milyon oldu.

Berlin (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı‘nın Federal İstatistik Bürosunun verilerilerinden derlediği haberine göre, Almanya’da toplam havayolu yolcularının sayısı  2018’de yüzde 4,2 oranında arttı.

Öte yandan Almanya’nın en büyük 24 havalimanından geçen yıl toplam 122 milyon 600 bin kişi yolculuk yaptı.

Günlük ortalama yolcu sayısı 336 bin civarında olduğu, 14,7 milyon yolcu sayısıyla ile İspanya Almanya’dan uçanların en çok tercih ettiği ülke oldu.

İspanya’yı 7,54 milyon ile İngiltere takip ederken, Türkiye üçüncü sırada yer aldı, İtalya 7,1 milyon ile dördüncü, Yunanistan 4 milyon yolcu ile en çok seyahat edilen beşinci ülke konumunda bulunuyor..

Türkiye yüzde 20 ile bir yılda en çok artış gösteren varış yeri olurken, 2017 yılında Almanya ile yaşanan diplomatik kriz, başta tatil amaçlı olmak üzere Türkiye’ye seyahat edenlerin sayısında düşüşe neden olmuştu.

Diğer yandan Almanya’dan ABD’ye ve Dominik Cumhuriyeti’ne yönelik yolcu sayısında da azalma görülürken, 23,7 milyon olan iç hat yolcu sayısında da 23,5 milyon düşüş oldu. Toplam yolcu trafiğinin yüzde seksenine tekabül eden dış hat yolcu sayısı toplamı 99 milyon olarak gerçekleşti.

Alman Havayolları Birliği’nin (ADV) verilerine bakıldığında ise 2018 yılında Almanya’da toplam gelen ve giden yolcu sayısı ise 245 milyona ulaştı.

HABER : Tuba Nur TÜRKELİ

BERLİN, TÜHA HABER

 

 

 

 

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close