“Almanya göçe muhtaç bir ülke”

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı ve (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın Berlin Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ, Almanya’nın önemli vakıflarından Bertelsmann tarafından yapılan ve Alman toplumunun göç olgusuna bakışını irdeleyen kamuoyu araştırmasına değiniyor.

Tuba Nur TÜRKELİ, “Almanya göçe muhtaç bir ülke” başlıklı yazısında, vakfın kamuoyu araştırmasında, halkın büyük kısmının göçün yararlarından haberdar olduğunu, ancak her iki kişiden birinin de daha fazla göç istemediğini ortaya koyduğunu açıklıyor.

Araştırmayı değerlendirenTuba Nur TÜRKELİ, son yıllarda yaşanan göçün merkezdeki partilere oy kaybettirdiği görüşünde.

Tuba Nur TÜRKELİ yazısına şöyle devam ediyor:

“Siyasette her şeye pembe gözlüklerle bakanlarla daima kötümser olanlar arasında Almanya halkı göç hadisesine şaşılacak bir pragmatizmle bakıyor.

Bertelsmann Vakfı’nın araştırmasına göre, çoğunluk bir yandan ekonomi adına ve nüfusun yaşlanmasına karşı göçü bir fırsat olarak görürken diğer taraftan göç dolayısıyla yaşanan uyum sorunlarına ve sosyal devletin üstündeki yüke dikkat çekiyor.

Bir ucunda Yeşiller’in, ‘İnsanlar bize armağan ediliyor’ temelli sevinç çığlıklarının, diğer ucunda ise AfD’nin Alman halkının yok edildiğini savunan söyleminin olduğu siyasi yelpazenin ortasında akıl ve mantık için epey büyük bir alan var.

Demek ki merkez hala mevcut. Ancak Merkel’in ‘hoş geldin kültürü’ ve sonrasında toplumda oluşan kontrolü kaybetme şokunun ardından CDU ve SPD gibi köklü partiler, özellikle ülkenin doğusunda bu siyasi merkezi kendi çatılarının altında toplayamıyor.

Hatta Stuttgarter Zeitung gazetesi de, Bertelsmann Vakfı’nın araştırmasına yaptığı yorumunda da, özetle göçün gerekli olduğunu, ancak Almanya’nın değerlerine zarar vermemesi gerektiğini savunuyor.

Çünkü son yıllarda yaşanan deneyimler, Almanya’nın göçe muhtaç bir ülke olduğu gerçeğini hiçbir zaman değiştirmiyor. Ancak göç alan diğer tüm ülkelerde olduğu gibi bizde de kimin hızlı bir şekilde uyum sağladığına ve hatta kimin ülkeye yararlı olabileceğine çok titiz bir biçimde bakmak gerekiyor. İltica hukuku bu konulara temas etmiyor. Göç, ancak ilk başta onu teşvik eden özgürlükçülük, refah ve işleyen bir sosyal devlet gibi olgulara daha sonra zarar vermediği sürece faydalıdır.

GAZETECİ Tuba Nur TÜRKELİ ile ilgili görsel sonucu

Tuba Nur TÜRKELİ

BERLİN, DW, TÜHA Haber Ajansı

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close