Almanya Down sendromu testini tartışıyor

TÜHA HABER / Alman Federal Meclisi’nde Down sendromunun önceden tespitine yönelik kan testinin zorunlu sağlık sigortası kapsamına alınması konusu tartışılıyor.

Berlin (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın edindiği bilgiye göre, Alman Federal Meclisi Down sendromunun önceden tespitine imkan tanıyan Trisomi 21 testinin zorunlu sağlık sigortası kapsamına alınıp alınmaması konusunu tartışıyor.

Sağlık Bakanı Jens Spahn gibi testi savunanların argümanı, söz konusu kan testinin, amniyotik sıvı üzerinde yapılan ve zorunlu sağlık sigortası kapsamında olan testlerden daha az riskli olması.

Karşı olanların argümanı ise birçok Down sendromlu bireyin normal bir şekilde hayatını sürdürebiliyor olması. Bu kişiler testin zorunlu sağlık sigortası kapsamına alınmasının, kürtaj oranlarını arttırmasından endişe ediyor.

Konu ile ilgili son kararı Alman sağlık sisteminin en yüksek karar alma mercii olan Federal Ortak Komite(G-BA)’nin alacağı kaydedildi.

Trisomi nedir?

46 kromozomdan oluşan insan DNA’sındaki 46 kromozomun yarısı anneden yarısı ise babadan geliyor. Trisomi terimi genetik bir anomaliyi işaret etmek için kullanılıyor.

Dünya genelinde en sık rastlanan trisomi tipi Trisomi 21 veya bilinen adıyla Down sendromu. Down sendromuna sahip bireylerde 21’inci kromozom iki yerine üç kopya halinde bulunuyor. Trizomi ismi Yunanca “tria” yani üç ve “soma” yani “vücut” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

Down sendromuna sahip bireylerin bir çoğu büyük oranda bağımsız ve normal bir hayat sürebiliyor. Alman Down Sendromu Bilgi Merkezi’nin tahminlerine göre dünya üzerinde her üç dakikada Down sendromlu bir bebek dünyaya geliyor.

Dünya çapında yaklaşık 5 milyon, Almanya’da 30 ila 50 bin, Türkiye’de ise yaklaşık 70 bin Down sendromlu birey bulunduğu tahmin ediliyor.

HABER : Tuba Nur TÜRKELİ

BERLİN, TÜHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close