‘Albayrak Yatırımcıları İkna Edemedi’

TÜHA HABER / IMF ve Dünya Bankası toplantılarına katılmak üzere Washington’da bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yatırımcılarla yapılan özel bir toplantıda Türkiye’nin ekonomik reform planını anlattı. Haber ajansı Reuters’a konuşan 4 katılımcıya göre plan yatırımcıları ikna edemedi.

Washington’da bir otelde yapılan basına kapalı toplantıya yaklaşık 400 yatırımcı katıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Türkiye Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya geçen Çarşamba günü İstanbul’da kamuoyuna açıklanan reform planını yatırımcılara anlattı.

Toplantıya katılan bazı isimler Reuters’a verdikleri bilgide, Türk yetkililerin Türkiye ekonomisinin resesyondan çıkmasının beklendiğine yönelik görüşünün, yankı bulmadığını belirtti.

Reuters’ın konuştuğu kaynaklardan birine göre Albayrak, toplantıdaki konuşmasında son dönemde enflasyonda görülen düşüşe ve iyileşen cari açık dengesine işaret ederek, Türkiye’nin geçen Ekim ayına kıyasla daha iyi durumda olduğunu savundu.

Yatırım bankası JPMorgan’ın ev sahipliğindeki toplantıya katılan söz konusu yatırımcı “Kimseyi ikna edebildiğini sanmıyorum. Pek iyi gitmedi” sözleriyle toplantıyı değerlendirdi.

Yatırımcı, son dönemde ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası tarafından kabul edilen ve yatırımcıları daha riskli varlıklarda kar amaçlama yoluna iten daha yumuşak politika pozisyonlarının, Türkiye piyasalarına destek sağladığını belirtti. “ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası şu anda gelişmekte olan piyasalara risk teşkil ediyor olsa, Türkiye hisselerini satardım” şeklinde konuştu.

Son haftalarda Türk lirasında görülen dalgalanma geçen yıl Amerika ile yaşanan gerginlik, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına yönelik endişeler ve Türk Lirası’nda yaşanan ve yıllar içinde biriken döviz borcuyla patlak veren krizin unsurlarını tekrarlıyor.

2018 yılında Türk Lirası yüzde 30 oranında değer kaybetmiş, ekonomi bu yılın ikinci yarısında da sürecek bir resesyona girmesine yol açmıştı. ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası son aylarda uyguladığı “güvercin” yani gevşek para politikası, Türk Lirası’nı bir süreliğine rahatlatmıştı.

“Reform paketi uzun vadeli taahhüt içermiyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Washington’a IMF ve Dünya Bankası toplantılarına gelmeden önce Çarşamba günü performans göstermeyen kredilerle mücadele amacıyla bankalara yaklaşık 5 milyar dolarlık sermaye aktarma vaadinde bulunmuştu.

Ancak analistler uzun süredir beklenen, vergi ve ihracata yönelik vaatler de içeren reform paketinin, yüksek enflasyon ve Türk Lirası’ndaki kırılganlıkla zorlanan ekonomiyi yeniden canlandırmak için gereken uzun vadeli taahhütleri içermediğini belirtiyor.

Washington’da sadece davetli olan yatırımcıların katıldığı toplantıda bulunan 3 yatırımcı, bir saat süren sunumda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olan Berat Albayrak’ın büyük ölçüde reform paketini anlattığını, Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nınsa az konuştuğunu belirtti.

Konferansa katılan bir başka yatırımcı da toplantıdan ayrılırken “Türkiye konusunda fikirleri değişerek ya da düne kıyasla daha umutlu olarak buradan çıkan birisinin olduğunu sanmıyorum” diye konuştu.

Bir başkası da “Yatırımcılar arasında Türkiye’nin güvenilirliğinin yeniden tesis edilmesi için daha fazla şeyin yapılması gerektiği konusunda genel bir hissiyat var. Bu hissiyat da pek değişmedi” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak görüşmeler sonrası Perşembe günü Twitter’dan “G-20, Dünya Bankası ve IMF toplantıları için geldiğimiz Vaşington’da, birçok uluslarası fon ile yaptığımız görüşmelerin yanında JP Morgan‘ın düzenlediği yatırımcı toplantısında, “Yapısal Dönüşüm Adımları” paketimiz ve yeni dönem ekonomi politikalarımızı anlattık” mesajını paylaştı.

WASHINGTON, VOA, TÜHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close