AK Parti Sözcüsü Ünal: Bedelliyi gündemimize alacağız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “Yeni cumhurbaşkanlığı sistemine geçişten sonra bedelliyi gündemimize alacağız.” dedi.

ReklamAK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, TRT Haber’de Aysun Torun’un sorularını cevapladı.

Başbakan Binali Yıldırım, bedelli askerliğin seçim sonrası ilk olarak ele alınacak konular arasında olduğundan bahsetmişti.

“Bedelliyle ilgili olumsuz açıklamam olmadı”

Mahir Ünal da Başbakan Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini hatırlattı, seçimlerden sonraki sürece işaret etti:

“Biliyorsunuz, bedelli askerlikle ilgili benim olumsuz açıklamam olmadı. O dönemde Başbakan ‘Benim bakış açım müspet ama gündemimizde yok’ dedi. Bende ‘AK Parti olarak gündemimizde yok ama yeni dönemde değerlendirilecek’ dedim. Ertesi gün Cumhurbaşkanımız da ’24 Haziran’dan sonra değerlendiririz’ dedi.”

“Hızlı ve öncelikli olarak gündemimize alınacak”

AK Parti Sözcüsü Ünal, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişten sonra bedelliyi gündeme alacaklarını söyledi.

“Bir taraftan terörle mücadele devam ederken bu işin yeni dönemde değerlendirilmesi gerektiğinden hareketle öbür taraftandan da siyasi parti olarak bu toplumsal ihtiyaca kayıtsız kalamayız. Yeni dönemde değerlendirilecek. Başbakanımızın da ifade ettiği gibi hızlı ve öncelikli olarak gündemimize alınacak.”

“Ordumuz Kandil’in eteklerinde”

Mahir Ünal, Kandil’e olası operasyona da değindi.

“Mart’tan itibaren devam eden kahraman ordumuz harekatı, artık Kandil eteklerine kadar gelmiş, onlarca PKK kampı temizlenmiştir, orada onlarca yeni üsler oluşturulmuş, gereği yerine getiriliyor. Bu aziz milletin en yüksek sembolü olan Türk bayrağının çekilmesi oranın temizlenmesi gerekiyor.”

Reklam“Şu anda bizim sahada her şey yerli yerinde”

Geçen seçimlerde 8 vekilden 7’sini AK Parti’nin kazandığını hatırlatan Ünal, bu seçimde de kentteki çalışmaların oldukça iyi gittiğinden bahsetti.

“Benim gördüğüm şu, erken seçim tarihi açıklanmadan önce kongre çalışmalarımızı tamamlamıştık. Şu anda bizim sahada her şey yerli yerinde. Dün itibarıyla yasaklar da kalktı ve tüm illerde açık havalarımızı girdik. Benim gördüğüm şu anda kampanya gayet güzel gidiyor.”

“Kaybettiklerini anlayınca milletvekilliği için ittifak kurdular”

Mahir Ünal, bir taraftan seçim çalışmalarını yürütürken bir yandan da devlet yönetimini hayata geçirdiklerini, terör örgütleriyle mücadele edildiğini de hatırlattı.

“(Cumhurbaşkanlığı seçimi) İkinci tura kalma ihtimalini görmüyorum. Zaten onlar da görmüyor. Analiz yaptığımızda şunu görüyorum, zaten cumhurbaşkanlığı seçimini kaybettiklerini anlayınca milletvekilliği için ittifak kurdular. İnşallah seçim ilk turda tamamlanacak ve 24 Haziran’da yeni bir dönem başlayacaktır.”

“Oy oranı 53-56 bandında”

Ünal, bu seçimlerde yüzde 4 gibi bir fark olabileceğini, saha anketlerine göre de cumhurbaşkanlığı konusunda yüzde 53-56 bandında oy beklendiğini açıkladı.

AK Parti Sözcüsü Ünal, sahada “Biz cumhurbaşkanımızı yüzde 55’in üzerindeki oyla seçmeliyiz ki kimsenin bahanesi kalmasın” gibi bir beklentinin oluştuğundan bahsetti.

“Mağlubiyetler sayın Muharrem İnce’yi kızdırdı”

Mahir Ünal, muhalefet partisini eleştirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çıkacaksın yenileceksin, çıkacaksın yenileceksin. 8 kez seçim kaybetmişsin, 8 defa kaybedilmiş bir seçimin bahanesi olmaz. Hatta bu mağlubiyetler sayın Muharrem İnce’yi kızdırmıştır. Muhalefet tüm seçimleri kaybetti. 24 Haziran günü de cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimini de inşallah kazanacağız.”

Reklam“Aradaki fark halka hizmet olarak dönüyor”

Seçim vaatlerini açıklarken daha önceki seçimlerde verilen vaatleri ve bunların ne kadarının hayata geçirdiklerini incelediklerinden bahseden Ünal, şöyle konuştu:

“Gördük ki vadettiklerimizin hepsini hayata geçirmişiz. Hatta daha fazlasını da yapmışız. Bize diyorlar ki ‘vatandaştan vergi alıyorsunuz öyle yapıyorsunuz’. Evet doğru ama bizden önceki hükümetler de vergi alıyordu, neden yapılamıyordu. Önceden alınan verginin büyük çoğunluğu faize gidiyordu, biz şimdi bunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Bu aradaki fark da halka hizmet olarak dönüyor. Bu yüzden de girdiğimiz her seçimi kazanıyoruz.”

“Sen kimin apoletlerini söküyorsun?”

Mahir Ünal, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’e yönelik sözlerini ise şöyle eleştirdi:

“Sen kimin apoletlerini söküyorsun? Hangi sıfatla söküyorsun? Bu bir faşist akıl ve bakış açısıdır. Siz 28 Şubat’ta Genelkurmay’da yüksek yargıya brifing verildiğinde alkışlayacaksınız ama seçilmiş cumhurbaşkanının iftar programına katılan Temel Paşa’ya hakaret edeceksiniz, millet bunu görüyor. FETÖ söz konusu olduğunda FETÖ ile, PKK söz konusu olduğunda ona göre hareket eden, samimi şekilde Adalet Bakanı devlet ciddiyetiyle ‘gelin bakın’ dediğinde daha belgeleri incelemeden, ABD’den yana pozisyon alan görüntü. Allah aşkına bir kere de bu devletin, ülkenin yanında olun. Tayyip Erdoğan’a düşman olmak, AK Parti’den nefret etmek, Türkiye’den nefret etmek anlamına gelmez. ‘Düşmanımın düşmanı dostumdur’ diyemezsiniz.”

Kaynak: TRT Haber

Bu haberi paylaşınız!

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close