Afrin’in kurtuluşunun birinci yılı

TÜHA Haber / Mehmetçik, Zeytin Dalı Harekatı’nın 57’nci gününde kent merkezine girerek bölgeyi terör örgütünün işgalinden kurtardı. Afrin için milat olan o günün üzerinden tam bir yıl geçti.

Afrin, bir zamanlar terör örgütü YPG/PKK’ın işgali altındaydı. Örgüt hem bölge halkına zulüm yapıyor, göçe zorluyor hem de Türkiye’ye tehdit oluşturuyordu.

20 Ocak 2018 günü Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Zeytin Dalı Harekatı başlatıldı. Harekatın 57. gününde Mehmetçik, Afrin’e girdi. Mehmetçiğin 18 Mart’ta yazdığı destanla Afrin, terör örgütü YPG/PKK’dan temizlendi.

Mehmetçiğin Afrin başarısının üzerinden tam 1 yıl geçti. Türkiye’nin desteği ile teröristlerin yakıp yıktığı yerler bir bir onarıldı.

Afrinliler terörden temizlenen memleketlerine geri döndü

Türkiye’nin terör örgütü PKK’dan temizleyerek özgürleştirdiği ve yeni bir yaşamın penceresini açtığı Afrin’de nüfus bir yılda 50 binlerden 300 binin üzerine çıktı. Afrin’de 248 okul, Türkiye tarafından onarıldı. Ayrıca 3 hastane ile 23 sağlık merkezi faaliyete geçirildi.

Huzurun sağlandığı Afrin’e halk geri döndü, yerel bir meclis kuruldu. Afrin Yerel Meclis Başkanı Said Süleyman, ilk olarak Afrin’de insanların rahatça yaşayabilmeleri için çalışmalara başlandığını söyledi.

Türkiye’nin desteğiyle açılan 248 okulda 43 bin çocuk eğitim görmeye başladı. Hastaneler onarıldı. Günlük binin üstünde hastaya hizmet vermeye başladı. Kentin en önemlisi sorunu olan elektrik ve su temini de çözüldü. Sokaklar hareketlendi, esnaf kepenk açtı, ticaret canlandı.

Afrinliler bir yıldır topraklarında terör korkusu olmadan yaşıyor.

TRT Haber: Bülent Çulcuoğlu

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close