ABD’ye 40 milyar dolar ilave ihracat fırsatı

TÜHA HABER / ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, kalabalık bir heyetle iki ülkenin ticaret hacminin artırılması için Türkiye’ye geliyor. Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, ziyaret ile ilgili önemli ayrıntıları TRT Haber’e anlattı.

TRT Haber : Abdulvahap Kartal

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Türkiye ziyareti öncesi Washington’da Türk-Amerikan iş dünyası temsilcileriyle görüştü. Görüşmeye, Türkiye-Amerika İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ da katıldı.

İki ülkenin de ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmak istediğini ifade eden Yalçındağ, “Şu anda 20-22 milyar dolar iki ülke arasında ticaret hacmi var. Bunu 100 milyar dolaraa çıkarmak demek ülkemiz için şu manaya geliyor; eğer ithalat ve ihracat oranı dengeli düşünecek olursak eğer biz ilave 40 milyar dolarlık daha satış yapacağız Amerika’ya demek.” diye konuştu.

Birçok sektörün ABD’ye ihracatta önünün açılacağının altını çizen Yalçındağ, “Bizim tarafımızdan baktığınız zaman beyaz eşya, tekstil, otomotiv yedek parçası ve inşaat malzemeleri dediğimiz sektörlerde çok fazla öne çıkan durumumuz var.” dedi.

Ziyaretinin ilk 3 gününü İstanbul’da geçirecek olan Ross, iş dünyasının temsilcileriyle görüşecek. Ardından Ankara’ya geçecek ve hem Ticaret Bakanı hem de Hazine ve Maliye Bakanı ile görüşmeler yapacak. Bunların ardından ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek.

Görüşmeler sonrasında yeni yol haritası belirlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile ay sonunda New York’ta bir araya gelecek. Yol haritasının 25 Eylül’deki 10’ncu Türkiye Yatırım Konferansı’nda iki lider tarafından açıklanması bekleniyor.

İSTANBUL, TRT Haber, TÜHA Haber Ajansı

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close