ABD’de ‘Rüşvetle Öğrenci’ Skandalı

TÜHA Haber / Amerika, eğitim skandalıyla karşı karşıya. Bazı varlıklı ailelerin Yale, Stanford, Los Angeles’taki California Üniversitesi UCLA, Georgetown gibi ülkenin prestijli üniversitelerine rüşvet, yalan belge ve bilgilerle çocuklarını kaydettikleri ya da kaydettirmeye çalıştıkları ortaya çıktı. Skandala karışan aileler arasında Hollywood yıldızları da var.

Üst düzey yöneticiler, ödüllü oyuncular ve profesyonel sporcuları da kapsayan sahtecilik ve rüşvet soruşturması kapsamında 32’si çocuklarını iyi okullara sokmaya çalışan aile üyeleri olmak üzere toplam 46 kişi suçlanıyor.

Dolandırıcılık ve rüşvet soruşturması, SAT puanlarında sahtecilikten, atletik başarı kontenjanında sahte spor başarısı göstererek kayıt olunmasını içeren suçlamaları kapsıyor.

“Umutsuz Ev Kadınları” dizisinin ünlü oyuncusu Felicity Huffman ve “Bizim Ev” dizisi oyuncusu Lori Loughlin de Boston’daki federal mahkeme tarafından suçlanan isimler arasında yer alıyor.

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucu2006 yılında Oscar’a aday olan oyuncu Felicity Huffman ve eşinin, en büyük kızlarını istedikleri üniversiteye kaydettirebilmek için bağış adı altında rüşvet verdiklerini kabul ettikleri bildirildi. SAT, Amerika’da üniversiteye giriş için gerekli olan bir sınav.

Hiç futbol bilmeyen öğrenciye futbolcu bursu

Massachusetts eyalet savcısı Andrew Lelling, ailelelerin William Singer adlı aracılık yapan kişiye, sahte SAT belgesi gibi evraklar için öğrenci başına 250 binle 450 bin dolar arasında değişen miktarlarda para ödediğini açıkladı.

Savcı Lelling, Yale Üniversitesi kadın futbol takımı hocasının, hiç futbol oynamamış bir öğrenciyi spor bursuyla okula sokmak için yüzbinlerce dolar aldığını söyledi.

Boston’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Federal Soruşturma Bürosu FBI yetkilisi ailelerin, çocuklarının belli üniversitelere girebilmeleri için çok ciddi miktarda para ödediklerini, rüşvet miktarlarının 200 bin dolardan başlayıp, 6,5 milyon dolara kadar çıkabildiğini belirtti. FBI yetkilisi Joseph Bonavolonta, rüşvet skandalını korkunç, bencil ve utanç verici olarak tanımladı.

WASHINGTON, VOA, TÜHA HABER

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close