ABD’de kızamık salgını

TÜHA HABER / ABD’de bu yılın başından beri 971 kişi kızamık oldu. Ülke 1992 yılındaki kızamık vakalarından sonraki en büyük salgınla karşı karşıya.

ABD’de 2000 yılında “kökü kurutulduğu” ilan edilen kızamık vakalarındaki ani artış endişelere yol açtı. Merkezi Atlanta’da bulunan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nden (CDC) yapılan açıklamada, “Şayet vakalar yaz ve sonbahar aylarında da devam ederse, ABD ‘kızamık bulunmayan ülke’ konumunu kaybedebilir” ifadeleri kullanıldı.

ABD’de 2000 yılında neredeyse sıfırlanan kızamık vakaları sonraki yıllarda yeniden ortaya çıktı. CDC verilerine göre geçen yıl ülkedeki kızamık vakası 372 olarak belirlenmişti. Kızamık, şu anda ABD’deki 50 eyaletin 26’sında görülüyor.

Sağlık örgütleri salgınlardan korunmak için halktan önlem almalarını istedi. Vatandaşlara aşı çağrısında bulunan yetkililer aşılar hakkındaki yanlış bilgilere ise itibar edilmemesini istedi.

Bir çok ebeveyn, yanlış bilgilendirildikleri için çocuklarına aşı yaptırmıyor ya da gecikiyor. CDC Genel Müdürü Robert Redfield yaptğı açıklamada, “Bir kez daha ailelere güvence vermek istiyorum. Aşılar güvenli ve otizme yol açmıyor” dedi.

Almanya’da ise kızamık vakalarının önüne tamemen geçmek şimdiye kadar mümkün olmadı. Bu yıl içinde Almanya’da kızamık 391 kişide görüldü. Almanya’da kızamık vakalarının sayıları her yıl değişiklik gösteriyor.

(TÜHA) Uluslararası Haber Ajansı / WASHINGTON, DW

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close