ABD Zarif’i Yaptırım Listesine Aldı

TÜHA HABER / ABD, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’i ekonomik yaptırım uygulanan kişiler listesine aldı.

Başkan Donald Trump yaklaşık bir ay önce de İran ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney ve yakınlarını yaptırım listesine aldığı kararnameyi imzalamıştı.

Bu yaptırımlar bu kişilerin ABD’deki mal varlıklarının dondurulmasını öngörüyor.

Yaptırım haberi sonrası Twitter’dan yanıt veren Zarif, ‘İran’ın dışında mülküm ya da çıkarım olmadığı için ne bana ne de aileme bir etkisi var’ dedi.

Yetkililer, ABD’nin uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda, yaptırımların Cevad Zarif’in Birleşmiş Milletler görüşmeleri için New York’a yapacağı ziyaretleri etkilemeyeceğini belirtti.

Cumhuriyetçi Partili senatör Rand Paul iki ülke arasındaki nükleer anlaşma görüşmelerine başlanabilmesi adına bir iletişim kanalı oluşturabilme umuduyla Temmuz ayı başında Cevad Zarif ile görüşmüştü.

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı / WASHINGTON, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close