ABD Kongresi’nde Gizli Suriye Brifingi

TÜHA HABER / Trump yönetimi yetkilileri bugün Temsilciler Meclisi ve Senato’daki danışmanlara Suriye konusunda gizli brifing verecek.

Mustafa Kemal ATATÜRKKongre kaynaklarından edinilen bilgiye göre, “çok gizli düzeyde” düzenlenecek brifinge ABD Savunma Bakanlığı Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Birinci Müsteşar Yardımcısı Katie Wheelbarger öncülük etti.

Bu arada Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Coons, Amerika’nın Suriye’nin kuzeyinden asker çekme kararı hakkında ABD Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları ile istihbarat camiasından sadece Senatörlere yönelik brifing verildi.

Kararın ABD’nin ulusal çıkarları üzerinde “ağır neticelere” yol açacağını savunan iki senatör, brifing taleplerini kaleme aldıkları mektupta dile getirdi.

Trump yönetiminin Suriye’den asker çekme kararına hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tepki gösteriyor.

Türkiye’ye ‘cehennem gibi yaptırımlar’ tehdidi

Amerikalı Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyon düzenleme planlarına sert tepkisini sürdürüyor. Graham paylaştığı son Twitter mesajında, Türkiye’ye yaptırım tehdidini yineledi.

Graham mesajında, “Türkiye Suriye’nin kuzeydoğusuna girerse, bunu Kongre tarafından cehennem gibi yaptırımlar takip edecek. Büyük, derin ve yıkıcı yaptırımlar” diye yazdı.

Büyükelçi Kılıç’tan senatöre yanıt

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da Graham’ın ‘tweet’ine yine Twitter üzerinden yanıt verdi.

Kılıç, “Sayın Senatör, temel hedeflerimiz vatandaşlarımızın emniyeti ve güvenliğini güvenceye almak, bölgemizde barış ve istikrarı sağlamak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğini muhafaza etmektir. Size göre bu hedeflerden hangisi KİLİT BİR NATO MÜTTEFİKİNE karşı bu uygunsuz tehditleri haklı kılıyor?” mesajını paylaştı.

Senatör Graham de sosyal medyadan paylaştığı mesajlarda ve Fox News’da katıldığı yayında, hem Türkiye’nin olası operasyonunu hem de Trump yönetiminin bölgeden asker çekme kararını sert eleştiren sözler sarf etmişti. Graham, “Kürtleri terk ederek en tehlikeli mesajı- Amerika’nın güvenilmez bir müttefik olduğu mesajını verdik. Türkiye’nin Suriye’yi işgal etmesi halinde iki partinin desteklediği yaptırımları sunacağız ve Kürt güçlere saldırmaları halinde NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısında bulunacağız” ifadelerini kullanmıştı

WASHINGTON, TÜHA Haber Ajansı

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cuma saat: 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close