“Türk ekonomisi yerinde sayıyor”

https://img1.aksam.com.tr/video/Reklam/turklergeliyor_adaletinkilici_masthead/bg.jpg

UHA HABER / Kocaeli Aydınlar Ocağı, yeni yılın ilk organizasyonunda “Ekonomik Gidişat ve Demokratik Sivil Siyaset”i konulu bir konferans verdi.

Türk BayrağıKonuk konuşmacı Rubil GÖKDEMİR’in sunumuyla Kocaeli Sivil Toplum Merkezi’ndeki konferans, hem istatistikî veriler hem de katılım çeşitliliği bakımından oldukça ses getirdi.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ile ilgili görsel sonucuKocaeli Aydınlar Ocağı Başkanları Süleyman Pekin, Av. Ruhittin Sönmez, Ahsen Okyar ve Dr. İbrahim Kahraman başta olmak üzere Yeniden Aydınlanma Derneği Genel Başkanı Halil Konuşkan, Kocaeli Türkçüler Topluluğu Başkanı Özer Mert Özdemir, Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkan Vekili Feyzullah Divli, Kocaeli Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir, Türk Emekli Sen Başkanı Ekrem Ertürk, DSP Kocaeli eski Milletvekili Turhan İmamoğlu, Derince Belediyesi Meclis Üyesi Nurcan Acaroğlu Göktaş, İyi Parti İl ve İlçe Yöneticileri, ADD eski Başkanları Mustafa Küpçü ve Taylan Katak, eski Belediye Başkan ve Milletvekili Adayları ile avukatlar, eğitimciler ve öğrencilerden müteşekkil ilgili bir topluluk konferansı takip etti.

Konferansın açılış konuşmasında Süleyman Pekin kavramları ayrıştırmak yerine birleştirmek için kullanmanın ve ilkelerin önde ideolojilerin arka planda kalacağı bir toplumsal düzen oluşturmanın öneminden bahsetti. Hukukçu, ekonomist ve programcı Rubil Gökdemir’i de bu meyanda demokratik sivil siyaset yaklaşımı nedeniyle konuk ettiklerini söyleyerek haziruna teşekkür etti. Akabinde hukukçu, ekonomist ve TV programcısı Rubil Gökdemir’in kısa özgeçmişi okundu.

Sunumuna özenle hazırlanmış tablolarla başlayan Rubil GÖKDEMİR, 1820’den 2020’ye kadarki 2 yüzyıllık dönemde binde 9’la binde 8  arasında şekillendiğini söyleyerek 2 asırdır Türkiye’nin saydığını söyledi.

Görsellerle açıklamalarda bulunan Rubil GÖKDEMİR, ekonominin bu uzun periyotta 2003 yılında yüzde 1’lik seviyeyi aşarak pik yaptığını hatırlatarak, fakat sonraki 17 yıl içerisinde tekrar yüzde 0.81 oranına düştüğünü de açıkladı.

Rubil GÖKDEMİR,GSYH (gayrisafi yurtiçi hasıla) olarak 2002 sonunda 350 milyar USD rakamının 2014’te 934 milyar dolara dayandığını ve sonra yıl gerileyerek, 2019 sonunda 735 milyar dolara düştüğünü, oransal olarak bu rakamın geçen yılsonu itibariyle Dünya Ekonomisinin binde 8’ine tekabül ettiğini ve sonuçta bir arpa boyu yol alınamadığını belirtti.

Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren 2 yada 3 katlık artış dilimlerine şahit olan Türkiye’nın, son 10 yıldır ‘eksi’ istikametinde bir yönelim izleyen Türk Ekonomisinde işsizliğin yüzde 11’den yüzde 14’lere çıktığını dile getiren GÖKDEMİR, kayıtlı işsiz sayısının 4 milyon 700 bine ulaştığını, kayıtsızlarla birlikte bu sayının 8 milyona vardığının altını çizdi.

Rubil GÖKDEMİR, “kişi başına millî gelirimizin 2009’dan beri 8.900 dolar civarında olduğunu söyleyen Gökdemir KBMG hesap usulünün değiştirilmesine rağmen yerimizde sayma eğrimiz değişmedi” şeklinde konuştu.

Yıllık dış ticaret açığımızın 60 milyar dolar civarında olduğunu, ihracatımızın 180 milyar dolara yaklaşmasına karşın kalitesinin düştüğünü ve bunun içindeki sanayî imalatının da yüzde 3’ü bile bulmadığını aktaran GÖKDEMİR,  “dış borç stokumuz 452 milyar USD ve dış ödemler cari açığımızın ise 576 milyar dolarda durdu” dedi.

Rubil GÖKDEMİR, Türkiye’nin tüm özelleştirme gelirlerinin 70 milyar dolar civarında olmasına mukabil sadece akıllı cep telefonu ithalatına bu dönemde 53 milyar USD ödendiğini hatırlatarak,  AVM’lerin yapımına 55 milyar dolar, lüks konut ile plaza yapımına ise 150 milyar dolar harcandığını ifade etti.

Gelir garantili Yap-İşlet-Devret Sözleşmelerinin Devlete 146 milyar dolara mâl olduğunu da dile getiren GÖKDEMİR, Türkiye’nin, hukuksuz ihaleler ve yanaşma düzeni sebebiyle toplam kaybının yaklaşık 1,5 trilyon dolar olduğuna dikkat çekti.

Bunun çıkışının ve bu ekonomik cendereden kurtuluşun demokratik sivil siyasetten geçtiğini söyleyen Gökdemir bunun için aklın ve bilimin rehberliğinde hukukun üstünlüğünü, demokrasinin kuvvetler ayrılığı ve denge-denetim sistemi içerisinde işletildiği adalet ve özgürlüğün esas alındığı, gelir dağılımındaki dengesizliğin düzeltilme yoluna gidildiği bir yönetişimin şart olduğunun altını çizdi.

Yoğun bir soru-cevap ve katkı faslından sonra konuşmacı Rubil Gökdemir’e gecenin anısı olarak plaketini TES Kocaeli Başkan Vekili Feyzullah Divli, YAD Genel Başkanı Halil Konuşkan ve Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir; kitap setini ise KAO Başkanları Süleyman Pekin, Ruhittin Sönmez ve Ahsen Okyar birlikte verdiler.

[TÜHA Haber Ajansı, 14 Ocak 2020]

Seksenler_2019 banner

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close