Bakan Cahit Turhan: ‘Denizcilik sektörü bugün iyi bir noktada’

TÜHA HABER / Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bir zamanlar neredeyse Tuzla’ya sıkışmış bir tersanecilik faaliyetinin söz konusu olduğunu ve Türk denizciliğinin zor günler yaşadığını belirtti.

Türk Bayrağı(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Bakan Cahit Turhan, Denizcilik sektörünü canlandırmak için yaptıkları çalışmalarla bugün iyi bir noktada bulunduklarını hatırlatarak, Türkiye’nin, Türk milletinin, denizci millet özelliğini hatırlaması için her türlü desteği verdiklerini söyledi.

“Bakanlık olarak denizlerimizin, denizcilerimizin bahtını ak, yolunu açık etmek için ne gerekiyorsa yaptık” diyen Bakan Turan, çok önemli atılımlar ve politikalar gerçekleştirdiklerini, Özel sektörün önünü açacak düzenlemeler yaptıklarını ifade etti.

Turan, “gerçekleştirdiğimiz denetim ve uygulamalarla gemilerimizi beyaz listeye yani süper lige taşıdık. Denizcilerimizin üzerindeki yükü paylaşmak için ÖTV’siz yakıt uygulamasını hayata geçirdik” dedi.

2004 yılından bu yana yıllık ortalama 496 milyon lira  olmak üzere sektöre 8 milyar liraya yakın destek sağladıklarını belirten Turan, Uluslararası liman sayısının 152’den 181’e çıktığını, Yat limanı sayının 41’den 62’ye, yat bağlama kapasitesinin ise 8 bin 500’den 19 bine yükseldiğininin altını çizdi.

Bakan Cahit Turhan, Türk sahipli deniz ticaret filosunun 2003 yılına göre 3 katın üzerinde büyüyerek, 8,9 milyon DWT büyüklükten 28,6 milyon DWT büyüklüğe ulaştığını hatırlatarak, 19’uncu sıradaki Türk sahipli filonun, bugün dünyada 15’inci sırada yer aldığını, Türkiye’nin dünya deniz taşımacılığındaki rolünün güçlenmesiyle, konteyner elleçlemesinin 5 kat artarak, 11 Milyon TEU’ya ulaştığını, toplam yük elleçlemesinin 190 milyon tonken, 460 milyon tona ulaştığını aktardı.

“Bugün dünya ölçeğinde gemi inşa sanayisinde söz sahibi ülkelerden biriyiz”

Bakan Turhan, gemi inşa sanayisinde de devrim niteliğinde gelişmeler yaşandığını,  yüksek katma değerli ürünleriyle çok stratejik bir faaliyet alanı olduğuna işaret ederek, “Ülkemiz ekonomisine döviz girdisi sağlamakta, savunma sanayimizin ihtiyaçlarına cevap vermekte ve teknolojik altyapımızın gelişmesine çok ciddi katkı da sunmaktadır” ifadesini kullandı.

Gemi inşa sanayinin emek yoğun niteliği ve oluşturduğu geniş faaliyet alanının, istihdamın artmasına da önemli katkılar sağladığına dikkat çeken Turan, bugün dünya ölçeğinde gemi inşa sanayisinde söz sahibi ülkelerden biri olduğumuzu açıkladı.

“Bunda, tersaneciliğimizin önünü, sıkışmış olduğu Tuzla’dan tüm kıyılarımızı kapsayacak şekilde açmamızın rolü büyüktür” diyen Bakan Cahit Turhan, yıllar içerisinde devletin yaptığı yatırımlar ve kapsamı genişletilen tasarım desteğinin, tersanelerin kira sürelerinin 49 yıla çıkarılarak, yatırımların önünün açılması, devlete ödedikleri kira bedelleri yerine hasılattan binde bir oranında pay alınmasının, ecrimisil ödeme zorunluluklarının kaldırılmasının, tersanelerin irtifak hakkı kurulan alanları teminat olarak gösterebilmesinin önü açılarak kredibilitelerinin yükselmesinin, tersanelerin ÇED raporlarının ve imar planlarının onaylanması gibi önemli adımlar attıklarını belirtti.

Turhan, Türk gemi inşa sanayisinin en son teknolojiyi kullanarak çevreye duyarlı gemiler inşa edebilen önemli bir sektör haline geldiğinin altını çizerek, aktaran Turhan, 81 tersanenin takdiri hak ettiğini ifade etti.

Dünya pazarında söz sahibi olabilmek için Ar-Ge ve inovasyon konusunda gelişmeleri gerektiğini vurgulayan Turhan,  bu çalışmaların en güzel örneklerinden birinin geçtiğimiz günlerde hizmete alınacak olan BOĞAÇAY 38 Hibrit Römorkörü olduğunu söyledi.

Bakan Cahit Turhan, Römorkörün diğer teknolojik özelliklerinin yanında dünyanın ilk AVD yani ileri seviye değişken sevk sistemine sahip olmasının oldukça önemli olduğuna dikkat çekerek, Sanmar’ın bu başarısının elbette tesadüfi olmadığını bildirdi.

Sanmarın, dünyada doğalgazla çalışan ilk römorkörü ve daha sonra da ilk otonom römorkörünü inşa eden öncü bir işletme olduğunun altını çizen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bugün de bir ilki daha gerçekleştirerek ilk hidrolik hibrit römorkörü inşa etmenin Türkiye ve  sektör adına övünülecek bir durum olduğunu kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

[TÜHA Haber Ajansı, 13 Ocak 2020]

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close