Yunanistan’ın Kıbrıs kanburu

TÜHA HABER / Emekli Tümamiral Cem GÜRDENİZ, Güney Kıbrıs Rum Devleti(GKRY)’nin Yunanistan’ın bir kamburu durumunda olduğunu açıkladı.

Emekli Tümamiral Cem GÜRDENİZ ile ilgili görsel sonucuEmekli Tümamiral Cem GÜRDENİZ, Türkiye ile yaşadığı Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) sorun alanına Yunanistan’ı fiilen sokma girişim ve emrivakilerini de eklemek gerektiğini söyledi.

“GKRY, Doğu Akdeniz’deki her hamlesine Yunanistan ve AB’yi dahil ediyor” diyen Emekli Tümamiral Cem GÜRDENİZ, ancak hayatın gerçeklerinin hayaller ile örtüşmeyebileceğini belitti.

Emekli Tümamiral Cem GÜRDENİZ, “Unutmasınlar, 15 Temmuz 1974 Nikos Sampson darbesi Yunanistan ile ilhak (Enosis) için yapılmıştı, ancak Yunanistan, Türk çıkarmasından sonra darbecilerin yardımına gitmedi. Sampson anılarında “22 Temmuz 1974 günü öğleden sonra saat 15.00’de, daha 3 saat önce 12.00 sularında Türkiye’ye savaş açıyoruz, donanma ve hava kuvvetlerimiz Kıbrıs’ta yanınızda olacak” diyen Yunan Cumhurbaşkanı Gizikis’e bir daha asla erişemediğini anılarında ağlayarak anlatıyor” dedi. (Yaşar Aksoy, “Kıbrıs Direnişi ve Çözüm”, İzmir: Etki Yayınevi, Ocak 2015, s. 75-79.)

YUNAN HALKI TUZAĞA DÜŞMEMELİDİR

Emekli Tümamiral Cem GÜRDENİZ, Yunanistan halkının Helenizm’in süslü makyajının; Ortodoksluğun sisli vaatlerinin; AB ve NATO üyesi olmanın sahte güvencesinin; ABD’deki Yunan diasporasının tuzu kuru dolduruşlarının; Yunan siyaset adamlarının içi boş hamaset söylemlerinin delik deşik şemsiyesi altında sürekli aldatıldığını Birinci Dünya Savaşı sonunda Batı Anadolu’yu işgale yeltendiklerini hatırlattı.

Sonuçlarının çok ağır olduğuna dikkat çeken Emekli Tümamiral GÜRDENİZ,1950’lerden sonra Kıbrıs’ı ilhaka çalıştılarını ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nın  (KKTC) doğduğunu ifade etti.

Emekli Tümamiral Cem GÜRDENİZ, Soğuk savaş sırasında tüm Ege’ye hükmetmek istedilerine vurgu yaparak, Türkiye’nin izin vermediğini ve vermeyeceğini kaydetti.

Şimdi Doğu Akdeniz’de AB üzerinden Türkiye’yi hakkı olan deniz yetki alanlarından soyutlamak istediklerini hatırlatan Emekli Tümamiral Cem GÜRDENİZ, İmkansızı düşlediklerini açıkladı.

Emekli Tümamiral Cem GÜRDENİZ, “Bugün, Yunan halkının iki seçeneği var. Ya emperyalizmin çatışma rotasında bedeli tam bir çöküş olacak. Türkiye ile her alanda hesaplaşmak; ya da Türkiye ile ortak çıkar odaklı anlamlı bir diyalog üzerinden yol almak” olduğunu belirtti.

“Yunan halkı, emperyalizmin bir vekili ya da maşası olmaktan kurtulmalıdır” diyen Emekli Tümamiral Cem GÜRDENİZ, yoksa Türkiye’yi dizginlemek, Türkiye’nin dikkatini dağıtmak ve ona geçici zarar vermek gibi hedeflere hizmet eden kiralık bir tetikçiden farkı kalmayacağının altını çizdi.

Emekli Tümamiral Cem GÜRDENİZ, “Yunanistan küresel liderliğin, tek kutuplu dünyanın değiştiğini görmeli. Türkiye’nin bu değişimin en önemli aktörlerinden birisi olduğunu anlamalı” ifadesini kullandı.

Dünyada kenar kuşağın dağılmaya başladığını hatırlatan Emekli Tümamiral Cem GÜRDENİZ, “Kalpgahın tarihinde olmadığı kadar güçlendiği bir dönemden geçildiğini kabul etmeli. Böylesi bir dönemde, kenar kuşağın en önemli alanı Akdeniz’de, 1919’da Türk anavatanına yönelik yaptığı ölümcül hatayı Yunanistan, 100 yıl sonra emperyalizmin ve savaş lordlarının çıkarları uğruna Türk mavi vatanında tekrar etmemelidir. Böylesi bir süreç, dünya barışına daha da ötesi Yunan halkına en büyük kötülük olur” şeklinde kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

(15 Temmuz 2016 Hain FETÖ Kalkışması sırasında hayatını kaybeden sivil yurttaşlarımızla, TSK ve Emniyet mensuplarına Allah’tan rahmet diliyor, hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum. Onlar olmasaydı bugün emperyalizmin kuklası, iç savaşın devam ettiği, Türk tarihinin ve atalarımızın utanç duyacağı bir devlet olurduk.)

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı /İSTANBUL

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close