Trump’ın tehdit ve yaptırım politikaları

TÜHA HABER / Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi alması, Alman gazetelerinin yorum sütunlarında geniş yer aldı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın Berlin Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ‘nin, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi satın almasıyla ilgili Alman gazetelerinin yorum sütunlarında geniş yer bulan yorumlarını aktarıyor..

S-400’ler nedeniyle ABD ile Türkiye arasında yaşanan krizi Frankfurter Rundschau gazetesi yorumluyor.

Frankfurter Rundschau gazetesinin, ABD’nin yaptırım tehditleri ve NATO ortaklarının dile getirdiği eleştirilerin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi almasına engel olmaya yetmediğini ifade ediyor.

Gazete, artık Trump yönetiminin ve Avrupalı müttefiklerin, Erdoğan rejimini yeniden daha sıkı bir şekilde kendi yanlarına çekebilmek ve Erdoğan’ın Türkiye’yi sürüklediği yalnızlığa son vermek için nasıl bir strateji izlemeleri gerektiğine kafa yormaları gerektiştini yazıyor.

Washington, ilan ettiği şekilde yaptırım yoluna giderse tartışma büyüyecek ve sonuçta Rusya dışında herkesin zararlı çıkacağını yorumlayan gazete, ABD’nin yaptırımlarının, ekonomisi zaten zayıf düşmüş olan Türkiye’yi daha da yıpratacağına vurgu yapıyor.

Gazete ayrıca, Batının ise zorlu ama güvenlik politikaları ve ekonomi alanlarında önemli bir partneri kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını hatırlatırken, bu konuda çözüm bulmanın da pek kolay olmayacağına değiniyor.

Neue Osnabrücker Zeitung da Türkiye’nin S-400 kararını ele alıyor yorum sütununda.

Neue Osnabrücker Zeitung ise yorumunda, Başkan Trump’ın İran, Rusya ve şimdi de Türkiye’ye karşı izlediği tehdit ve yaptırım politikalarının, tartışmalı konularda ülkelerin fikirlerini değiştirmeye yaramadığına değiniyor ve aksine inatlaşmayı artırdığını belirtiyor.

Rus S-400 füzelerini satın alan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’da da durumun aynı olduğuna dikkat çekiyor.

Nitekim Amerikalıların yandaşı olarak itaat etmek, otokrat Erdoğan’ın hiçbir zaman işi değil. Gazete, Erdoğan’ın dünya görüşüne göre, ABD’nin 2016’daki darbe girişiminin arkasında yer alan kötü güç ve barbarca bir Ortadoğu politikası izlediğini yazıyor.

Gazetenin yorumunda ayrıca, Batı ve NATO’nun kendisi için birçok seçenekten sadece biri olduğu için Erdoğan’ın rahat olduğunu, zira örneğin, (Türkiye’nin güneyinde) bir özerk Kürt bölgesi oluşumunu engelleyecek müttefiki Rusya’nın da var olduğuna dikkat çekiyor.

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı ve hatta geçtiğimiz gün bir bölümü uçaklarla Ankara Mürted Havaalanına gelen S-400 Füze sistemiyle ilgili olarak Magdeburg kentinde çıkan Volksstimme gazetesi de yorumladı.:

Gazete sözkonusu yorumunda, Türkiye’nin bir NATO üyesi ve şimdi Ruslar’dan füze satın aldığını yazıyor. Hassas dengeleri etkileyen bu durumun hem ABD’de hem de NATO’da hoşnutsuzluğa yol açtığa dikkat çekerek, ne de olsa füzelerin radarları üzerinden batılı silah teknolojileri hakkında bilgi edinilmesi tehlikesinin bulunduğuna vurgu yapıyor.

“Yaptırım çağrıları artıyor. Fakat Türkiye bundan etkilenmişe benzemiyor” diye değerlendirilen gazetenin yorumunda, bunun da iyi bir gerekçesi bulunduğunu ve Türkiye için jeopolitik bir stratejinin söz konusu olduğunu ifade ediyor.

Gazete ayrıca yorumunda, Ankara’nın milyarlık anlaşma üzerinden Rusya ile daha geniş bir işbirliği için temel hazırlamak istediğin belirtiyor.

Nitekim bu noktada Türkiye’nin yüksek enerji ihtiyacını karşılamak için kullanmak istediği Rus doğalgazının da rol oynadını, NATO’nun yaptırım ile cevap verebileceğini, ancak özellikle Ortadoğu ve kriz bölgesi Körfez nedeniyle Türkiye’deki üslere ihtiyacı olduğunu yazıyor.

Son gazetemiz olan Karlsruhe kentinden Badische Neueste Nachrichten de  Türkiye’ye gelen S-400 füzelerle ilgili yorumunda, Türkiye’nin kendine ait bir hava savunma sistemi isteği konusunda ABD’nin birçok hata yaptığının altını çiziyor.

Gazete yorumunda, NATO’nun güneydoğu kanadında, Suriye ve İran gibi komşuları olan bir ülkenin kendini savunmak için böyle bir donanıma sahip olmak istemesinin kusurlu bulunacak bir tarafının olmadığınının altını çiziyor, ancak Washington’un ABD yapımı Patriot sistemini vermeye uzun süre yanaşmadığını, Ankara’nın da bu nedenle Rusya’nın kapısını çaldığına vurgu yapıyor.

Badische Neueste Nachrichten yorumunun bir bölümünde de, Amerikalıların, Türkiye’ye sonradan Patriot satma girişimlerinin ise son derece başarısız olduğunu, nitekim şimdi Türk-Amerikan ilişkilerinde ağır bir krizin de yaşanabileceğini kaydediyor.

Yorum : Tuba Nur TÜRKELİ / BERLİN 

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / Almanya Temsilcisi 

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close