“Hollanda ile Türkiye arasında yaklaşık 400 senedir çok iyi ilişkiler vardı”

Denk Partisi lideri Tunahan Kuzu, Hollanda Parlamentosu’nun 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını “soykırım” olarak tanımasına ilişkin,  (UHA) Uluslararası Haber Ajansı muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Pelin Çift İle Gündem Ötesi(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, Tunahan Kuzu, Hollanda Parlamentosu’nun kendi istediği bir araştırmanın neticesine göz yumarak 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını ‘soykırım’ olarak tanıdığını söyledi.

 Hollanda Hükümetinin bu konudaki tavrının net  olduğunu belirten  Denk Partisi’nin lideri Tunahan Kuzu, bunu  asla  kabul etmediklerini, ama burada şizofrenik bir durumun olduğunu  açıkladı.

 Tunahan Kuzu, Hükümetin, koalisyon partilerinden oluştuğunu hatırlatarak ve bu partilerin milletvekillerinin önergeyi kabul ettiklerini belirtti.

“Yerel seçimler yaklaştığı için bunu seçim malzemesi olarak kullanacaklar”

 Tunahan Kuzu, İki ülke toplumunun karşı karşıya getirilmesi için konunun gündeme taşındığını ifade etti.

Her yıl Ermenistan’da yapılan anma töreni ve seçimler öncesi gelen bir konu  olduğuna dikkat çeken Denk Partisi’nin lideri Tunahan Kuzu, “hiçbir zaman bu kadar net olmamıştı” dedi.

Tunahan Kuzu, Yerel seçimler yaklaştığı için bunu seçim malzemesi olarak kullanacaklarını hatırlatarak,  yaklaşık dört ay önce aynı önergenin reddedildiğini ifade etti.

  “Bunu telafi etmeleri için bu teklifi kabul etmeleri gerekiyordu” diye değerlendiren Tunahan Kuzu, Meclisin önümüzdeki hafta tatile girmeden bir an önce bu önergenin  sunulduğunu ve kabul edildiğini bildirdi.

Tunahan Kuzu,  “bunu 21 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler için malzeme olarak kullanabilsinler.” değerlendirmesinde bulundu.

Denk Partisi’nin lideri Tunahan Kuzu, tarihi olaylar üzerinde siyasetçiler tarafından değil, hukukçu ve tarihçiler tarafından araştırma yapılarak uzlaşılması gerektiğini ifade etti.

 “Hollanda ile Türkiye arasında yaklaşık 400 senedir çok iyi ilişkiler vardı ama son dönemlerde bu zedelendi” diye ifade eden Tunahan Kuzu, “Biz, ticari olsun, burada yaşayan Türk toplumu için olsun bağların sıkılaşmasının taraftarıyız.” diye  kaydetti.

AMSTERDAM, TÜHA HABER

trt.tv

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close