‘Sağlık Sisteminin Omurgası, Hemşire ve Ebeler’

TÜHA HABER / Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Bizler sağlık ordusu olarak, tüm toplumun sağlıklı hayat tarzını benimsediği, herkesin sağlık hakkının korunduğu, ihtiyaç halindeki herkesin vaktinde ve kaliteli sağlık hizmetine kolayca erişebildiği bir Türkiye’ye sahip olmayı hedefliyoruz” dedi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na açıklamada bulunan Bakan Dr. Fahrettin Koca, Sağlık hizmetine erişimin temini için gerekli olan güçlü ve dayanıklı sağlık sisteminin kilit taşının ise sağlık çalışanları olduğunu  belirterek, hemşireler ve ebelerin, sağlık çalışanları içinde isimsiz kahramanlar  ve sağlık sistemlerinin omurgasını teşkil ettiklerini söyledi.

“Hemşire ve ebelerimizi, yardımcı sağlık personeli tanımlamasıyla sistemin yardımcı unsurları olarak gören bir bakış açısıyla sağlık sistemimizin hedeflerini gerçekleştirmek mümkün değildir” diyen Bakan Dr.Koca,  “Hemşire ve ebeler sistemimizin asli unsurlarındandır, bizim de kendilerini yerleştirdiğimiz yer buna uygun olmalıdır” dedi.

Bakan Dr.Koca, Sağlık Bakanlığı olarak ebe ve hemşirelerimizin eğitim seviyelerini yükseltmek için teşvikler uyguladıklarını hatırlatarak, önlisans ve lisans tamamlamalarını destekleyerek bu her iki mesleğin de, lise seviyesinde değil, lisans seviyesinde eğitim almış personelle icrasını hedeflediklerini ve son yıllarda geldikleri noktanın bu konuda önemli bir yere ulaştıklarını  işaret ettiğini ifade etti.

“Hemşire ve ebelerimiz sağlık sistemimizin her basamağında yer almakta ve önemli görevler icra etmektedir” şeklinde konuşan Bakan Dr. Fahrettin Koca,  “Birinci basamak sağlık hizmetlerinde, çok önemli bir yükü sırtlanarak başta aşılama,  gebe ve bebek takipleri olmak üzere büyük başarılara imza atmışlardır” dedi.

Bakan Dr. Fahrettin Koca, Hastanelerimizde hastalarımıza şefkat eliyle dokunan, tedavilerini uygulayıp aralıksız takip eden hemşirelerimiz, anne adaylarımızın sancılı anlarında ve yeni doğan bebeklerimizin ilk nefeslerinde sanki kendileriymiş gibi mutlu olan ebelerimiz bu sağlık kurumlarının bütün ağır yükünü sırtlarında taşımaktadırlar” şeklinde kaydetti.

Bakan Dr. Koca, hemşire ve ebelerin sağlık hizmetlerindeki önemli rolünü gören ve bu konuda bilinci arttırmak isteyen Dünya Sağlık Örgütü’nün de 2020 yılını “Hemşireler ve Ebeler Yılı” olarak ilan ettiğini ve son yıllarda çok sayıda erkek hemşirenin yetişip göreve başlasa da, hemşirelik içinde barındırdığı şefkat ile annelikle çok benzerlik gösterdiğini kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close