2.Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali

TÜHA HABER / Dünyaca ünlü sanatçıların sahne alacağı 2. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’ne sayılı günler kaldı.

Mustafa Kemal ATATÜRKİzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) Müdürü ve Sanat Yönetmeni Aytül Büyüksaraç, Festivalin gerçekleştirilmesine verdiği katkı nedeniyle İzmir Ticaret Odası’na teşekkür etti.

Aytül Büyüksaraç, geçen yıl 10 bin izleyicinin ilgi gösterdiği festivalin ikincisinde 5 özel etkinlik planladıklarını belirtti.

İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu da,  İzmir’in tarihsel ve kültürel dokusunun ön plana çıkarılması ile bölgeye daha çok turist çekmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, “İzmir sanatla da anılan bir kent olsun istiyoruz” diye konuştu.

2. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’nin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıya, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, İZDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Aytül Büyüksaraç, İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu ve etkinliğe katkı veren sponsor kuruluşların temsilcileri katıldı.

Bu tür özel etkinliklerin kentin tanıtımı açısından büyük önem taşıdığını belirten Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Karaçanta “Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan festivalin ilimizin tanıtımına, sanatına çok büyük destek sağladığına inanıyorum. Kentlerin tanıtımının en önemli ayaklarından birinin bu tür özel etkinlikler olduğuna inanıyorum. Birçok insan dışardan gelip izliyor. Ülkemizin imajına, tanıtımına ve sanatımızın gelişmesine çok büyük katkı sağlıyor. Bu etkinliği gerçekleştirenlerle gururlanıyorum, sağolun varolun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İzmir Ticaret Odası da bize her zaman destek veriyor. Ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

DÜNYACA ÜNLÜ STARLAR

Festival hakkında bilgi veren İZDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Aytül Büyüksaraç, bir dünya starı olan Mario Frangoulis’in 22 Ağustos’taki konseri ile Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda başlayacak olan festivalin, kapanış gösterisinin ise Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde La Traviata operası prömiyeri ile yapılacağını belirtti.

İnsanlığın ortak dili sanat aracılığıyla ürettiğimiz güzellikleri dünya insanı ile paylaşmak istediklerine işaret eden Büyüksaraç, “Çabalarımızın sonuç verdiği inancındayız. Etkinliklerimizi sunduğumuz mekanların bilinirliğine büyük katkımız olduğunu düşünüyoruz. Her festival bir öncekinden çok daha güzel, çok daha dolu, çok daha başarılı olacak. Bu anlamada İzmir Ticaret Odamıza ve tüm destek veren kuruluşlara özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

Aytül Büyüksaraç, Efes Antik Tiyatrosu’nun onarımlar nedeniyle kapalı olduğunu, etkinlikleri Çeşme’de, İzmir’de, Efes Ticaret Agorası ve Celsus Kütüphanesi’nde gerçekleştireceklerini ifade etti.

SLOGANIMIZ, YAPILMAYANI YAPMAK

İzmir’i farklı bir sanatsal boyuta taşıyacaklarını inandıkları bu projede yer almaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu da “Bizim İzmir Ticaret Odası olarak bir sloganınız var: Yapılmayanı yapmak. Bu proje de çok farklı bir proje. Aytül Hanım ve ekibi yapılmayanı yapmak için elinden geleni yapıyor. Ekibiyle birlikte İzmir’i farklı bir sanatsal boyuta getirmeye çalışıyor. İzmir Ticaret Odası’nın bir misyonu da mümkün olduğunca yurt dışından yabancı misafirlerimizi İzmir’de konaklatmak. İzmir’de düzenlenecek farklı projelerle çok daha fazla turisti, sadece ticaret boyutuyla değil sanat boyutuyla da kentimize çekebiliriz. Bu festivalin bu anlamda kentimize önemli sayıda turist getireceğine inanıyorum. Dünya markası isimleri mümkün olduğunca kentimizle, ülkemizle tanıştırmak için hep birlikte el ele vermeliyiz. Bu bilinci yerleştirmek gerekiyor ki, İzmir sanatla da anılan bir kent haline gelsin” dedi.

FESTİVAL PROGRAMI

2. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’nin açılışı 22 Ağustos’ta Mario Frangoulis konseriyle Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda yapılacak. Festival kapsamında, 24 Ağustos’ta Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde Şehrazat, 28 Ağustos’ta Efes Antik Ticaret Agorası’nda İspanyol Renkleri, 31 Ağustos’ta Efes Antik Celsus Kütüphanesi’nde Genç Opera Yıldızları konseri yapılacak. Etkinlikler dizisi, Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde La Traviata gösterisi ile son bulacak.

HABER : Ataner YÜCE

İZMİR, TÜHA Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close