Sıradışı malzemelerle moda

Çikolatadan elbise ya da vinilden yapılmış gözlükler… Moda her zaman sadece geleneksel malzemelerle üretilmek zorunda değil. Bazı tasarımcılar daha önce denenmemiş malzemelerle çalışmayı seviyor.

Eine Frau trägt eine Sonnenbrille aus recycelten Schallplatten (Foto: picture-alliance/dpa/Gebert)

Vinilden gözlük

Bu gözlüğün çerçevesine biraz daha yakından baktığınızda hangi malzemeden yapıldığını anlıyorsunuz. “Vinylize” markası, gözlük için eski plakları ana malzeme olarak kullanmış. Firma sahibi Zack Tipton benzersiz el yapımı ürünleri için plak dükkanlarından kimsenin artık pek yüzüne bakmadığı plaklar satın alıyor. ‘Vinylize’ın hem görme hem de güneş gözlükleri raflarda.

Jacke aus LED-Lampen der Designerin Veronika Aumann (Foto: Veronika Aumann)

LED lambalardan ceket

Berlinli Veronika Aumann’ın tasarladığı ceketler adeta bir ekran gibi çalışıyor. Bu kumaşın içine dikilmiş yüzlerce LED lamba ile mümkün oluyor. İstenilen renk ya da parlaklıkta yanıyorlar. Bir uygulama yardımıyla sahibi hayal ettiği şekildeki ceketi giyebiliyor. Bir moda ifadesi ya da trafikte daha güvenli olmak… Nasıl isterseniz.

Ein Portemonnaie der Designerin Sophia Wening aus alten Comics (Foto: PauwPauw)

Çizgi romandan aksesuar

Berlinli bir tasarımcı eski çizgi romanlara yeni bir soluk getirmiş. Sophia Wening, kullanılmayan dergilerden akıllı telefon kılıfları, cüzdanlar, çantalar dikiyor. Tasarımcı önce bir kolaj hazırlıyor ardından onu şeffaf plastikle kaplayarak dikiyor. İsteyenler için en sevdiği süper kahramanlarla kişiye özel tasarımlar hazırlıyor.

Ein Modell trägt ein Kleid aus Schokolade (Foto: imago/Future Image)

Çikolatadan elbise

Paris’te her yıl düzenlenen çikolata sergisi “Salon du Chocolat”ın simgesi sadece çikolatadan yapılmış elbise. Kıyafet serginin açılışındaki moda gösterisinde sergileniyor. ‘Kırılgan kreasyonun’ ardında çikolata ustaları ve moda tasarımcıları var. Ancak tasarımın daha podyumda erime tehlikesi var.

Die Recycling-Designerin Katell Gélébart mit einigen ihrer Kreationen (Foto: picture-alliance/dpa)

Plastik torbadan kıyafet

Plastik torbalar her yerde. O zaman neden daha yaratıcı kullanılmasınlar? Moda tasarımcısı ve çevre aktivisti Katell Gelebart böyle düşünmüş. Kendi markası Art d’Eco için kullanılmış plastik torbalardan giyilebilir ceketler, çantalar ya da abiyeler tasarlıyor. Ortaya çıkan tasarımların eskiden torba olduğunu hışırtısı dışında neredeyse hatırlatacak hiçbir şey yok.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close