15 Temmuzda İzmirliler Meydanlara Sığmadı

TÜHA HABER / İzmir Valiliği (BHİ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin bozguna uğratılmasının 3.seneyi devriyesinde İzmir Valiliği koordinesinde düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında binlerce İzmirli ellerinde Türk bayraklarıyla Konak Meydanı’na akın etti. İzmir Valisi Erol Ayyıldız ev sahibinde gerçekleşen etkinliklere, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de katıldı.
Bakan Pakdemirli “Bizim Yârimiz De Türkiye Olunca, Bize Uyku Da Haramdır, Durup Dinlenmek De”
Etkinlikte yaptığı konuşmada 15 Temmuz 2016’nın demokrasi tarihimizin kara bir lekesi olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli “Aynı zamanda 15 Temmuz 2016, milletimizin demokrasiye şanlı bir imzasıdır. İnşallah Rabbim, bir daha memleketimizi ve milletimizi, böyle bir illetle, zilletle karşı karşıya getirmesin. Biz, 15 Temmuz’da ihanetle imtihan edildik. Hamdolsun, bu zor imtihandan ilahi yardım ve ihsan ile çıktık. Şehitlerimizle mahşerde karşılaşınca mahcup olmamak adına azami gayret göstermeliyiz. ‘Yâri güzel olanın gözünü uyku tutmaz’, derler. Bizim yârimiz de Türkiye olunca, bize uyku da haramdır, durup dinlenmek de” diye konuştu.
“Bizim, Bu Coğrafyada, Bu Topraklar Üzerinde Davamız Da Kavgamız Da Büyük. Bunun İçin Çok Çalışacağız”
O gece yaşananların, milli bir destan hüviyetinde olduğunu kaydeden Bakan Pakdemirli, “Biz bu ruhu daima diri tutulacağız. Çünkü 15 Temmuz; 2023 vizyonu, 2053 hedefi, 2071 ideali için yeni bir işaret fişeğidir. Biz devlet ve millet olarak, daima demokrasiden yana saf tuttuk. Demokratik bütün hak ve talepler; bizim başımızın üstündedir. Ancak biz, milletin iradesinin üstünde bir iradeyi de asla tanımadık, tanımayacağız. Bizim, bu coğrafyada, bu topraklar üzerinde davamız da kavgamız da büyük. Bunun için çok çalışacağız.” ifadelerini kullandı.
Vali Ayyıldız, “Necip Milletimizin Bağrından Çıkan Yiğitlerimizi, Kahramanlarımızı Ve Binlerce Ömer Halisdemir’lerimizi Bulacaklardır.”
Gecede coşkulu kalabalığa hitaben konuşan Vali Ayyıldız,  15 Temmuz’un Türk halkı olarak millet iradesinin tecellisi olan demokrasi zaferini kutladığı bir gün olduğunu belirterek, ülkemize kast edenlere, tarihten gelen inancın,  kararlılığın, dipdiri duran bağımsızlık ruhunun gösterildiği ve milletin istiklal ve istikbali söz konusu olduğunda neler yapabileceğini de tüm hainlere bir kez daha gösterdiği gün olduğunu ifade etti.  15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ’ın önderliğinde Türk Milletinin hain darbeyi önlediğini, sonrasında demokrasi nöbetleri ile meydanlarda FETÖ’cü cuntacılara geçit vermediğini söyleyen Vali Ayyıldız, “Meydanlarda tecelli eden millet iradesi gözünü bu topraklara diken düşmanlara hiçbir zaman da geçit vermeyecektir. Bu alçaklar, karşılarında her zaman necip milletimizin bağrından çıkan yiğitlerimizi, kahramanlarımızı ve binlerce Ömer Halisdemir’lerimizi bulacaklardır.” dedi.
“Türk Milletini Tarih Boyunca Payidar Kılan Yüce Değerler, Şimdiye Kadar Olduğu Gibi Bundan Sonra Da Bu Ve Benzer Badireleri Aşmamızı Sağlayacaktır.”
Milletimizin ilerlemesini durduramayan harici ve dahili güçler milletin iradesine karşı her zaman yenilmeye mahkum olacağını belirten Vali Ayyıldız, “ Şunu iyi bilmeliler ki ecdadımızdan tevarüs ettiğimiz şekilde özgürlüğümüzün kıymetini daha çok bilecek, ezanlarımızı susturmamak, bayrağımızı indirmemek, vatanımızı korumak, devletimize sahip çıkmak için daha kararlı hareket edeceğiz. Bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin ve güçlü olabilmenin temel koşulunun mazimizi ve istikbalimizi doğru okumamız olduğunun asla unutulmaması gerekmektedir. Bu bağlamda 15 Temmuz’u bütün kodlarıyla öğrenmenin ve bunu bir tarih bilinciyle değerlendirilmesinin kaçınılmaz bir gereklilik olduğu görülmektedir. Türk Milletini tarih boyunca payidar kılan yüce değerler, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bu ve benzer badireleri aşmamızı sağlayacaktır”. diye konuştu.
Binlerce İzmirlinin Konak Meydanına akın ettiği anma gecesindeki etkinlikler, mehteran takımının alana girmesi ile coşku başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti, ilahi gruplarının tasavvuf musikisi dinletileri ve dua okundu. Ardından gecenin en coşkulu ve heyecanlı anları ise Bakan Pakdemirli ve Vali Ayyıldız’ın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Havalimanından milyonlara hitabını İzmirliler ile birlikte dinlediği dakikalarda yaşandı.
Vali Ayyıldız ve Bakan Pakdemirli’nin konuşmalarından sonra 15 Temmuz Anma etkinlikleri kapsamında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen oyunlarda dereceye giren sporculara ödülleri takdim edildi. Heyecanın doruğa ulaştığı anlardan biri ise, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve diğer protokolün meydanı dolduran binleri selamlaması oldu.
Gece boyunca çeşitli etkinlikler, ödül törenleri, tasavvuf konserleri, zeybek gösterileri kalabalığa duygulu, gururlu ve coşkulu anlar yaşattı.
Saatler 00.13’ü gösterdiğinde tüm Türkiye’de olduğu gibi, İzmir’in minarelerinden sala sesleri yükseldi. Gece boyunca devam eden coşkulu kalabalığa marşlar, şarkılar ve video gösterimleri eşlik etti.
15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Demokrasi nöbetinin 3. Yıl dönümü şehitlerimiz için okunan dualar ve sabah namazı ile son buldu.

(TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı / İZMİR

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur TÜRKELİ

Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close