İhracat 13 milyar 150 milyon rekor seviyede

TÜHA HABER / Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, ihracatta önemli artış olduğunu belirterek, ekonominin canlanacağını açıkladı.

(TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan

Başkan Yaşar Doğan,  (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na ihracat rakamları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Yaşar Doğan,  Ağustos ayı içinde 13 milyar 150 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ve ekonomide havaların düzeleceğini belirtti.

Ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde ihracattaki artışın piyasalara olumlu hava estireceği haberini verdiğini söyleyen TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, ‘’İhracat ağustosta, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.7 artarak 13 milyar 150 milyon dolara çıktı. 8 aylık ihracat ise 117.2 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı’’ dedi.

Yaşar Doğan, Türkiye ekonomisinin özellikle son 2 yıldır önemli bir sınavdan geçtiğini hatırlatarak, Ekonominin sağlıklı gelişimi açısından en önemli verilerin başında ihracat rakamlarının geldiğine dikkat çekti.

Ağustos ayında Türkiye’nin, 13 milyar 150 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğinin altını çizen TÜMSİAD Genel Başkanı Doğan, “Bu aynı zamanda ihracat rakamlarının yüzde 2.9 artışı anlamına geliyor. İthalat rakamları karşısındaki bu anlamlı artış, piyasalarda ileriye dönük olumlu havanın esmesini de sağlayacaktır” dedi.

Yaşar Doğan,  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından  açıklanan verilere göre, ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 1.5 ile yüzde 2 olan beklentilerin altında daraldığını belirterek,  mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ve bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.2 büyüme yaşandığını, bu verilerin teknik resesyonun etkilerinin de geride bırakıldığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, TÜMSİAD olarak en başından beri üretime dikkat çektiklerini, çalışan ve üreten Türkiye’de ekonomik gelişimin daha sağlıklı temellere oturtularak, ihracatla birlikte istihdamın da artacağını kaydetti.

HABER : Gökçem ŞAHİNBAŞ

İSTANBUL, TÜHA Haber Ajansı

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE YAVAŞOĞLU

Şerife YÜCE, İzmit doğumlu olup, İlk, orta ve liseyi İzmit'te tamamladı.. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar İstanbul ve Kocaeli'nde öğretmenlik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. TÜHA Eğitim & Yurt Dışı Danışmalık Şirketini kurdu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde bir süre eğitim işlerini yürüttü. Diksiyon ve Güzel Konuşma eğitimleri verdi. (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı'nda Genel Yayın Yönetmeni. Halen küçük hikayeler. haber ve köşe yazıları yazıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close