Kabinede Yolu Amerika’dan Geçenler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir başkan yardımcısı ve 16 bakandan oluşan kabinesini önceki gün açıkladı. Kabinede yer alan cumhurbaşkanı yardımcısı ve beş bakanın ortak bir özelliği de ABD’de eğitim görmeleri ve bir süre Amerika’da çalışmış olmaları. İşte, yeni kabinede yolu Amerika’dan geçen bakanlar:

Can KAMİLOĞLU

NEW YORK, VOA, TÜHA HABER

Fuat Oktay ile ilgili görsel sonucu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay

Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine getirilen Fuat Oktay, 1990 yılında, ABD’de otomotiv sektörünün merkezi Detroit’teki Wayne Eyalet Üniversitesi’nde imalat mühendisliği ve işletme alanlarında yüksek lisans programlarını tamamladı. Aynı üniversitede endüstri mühendisliği alanında doktora derecesini alarak, havacılık ve otomotiv endüstrisi alanlarında uzmanlaştı.

Mevlüt Çavuşoğlu ile ilgili görsel sonucu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yüksek öğrenimini sürdürmek için Amerika’ya gelen bakanlardan. New York’a yerleşen Çavuşoğlu, New York Long Island Üniversitesi’nde ekonomi yüksek lisansı yaptı. Eğitimini yaptığı sırada New York’ta çeşitli işlerde çalıştı. New York’ta kurduğu şirketle bir süre uluslararası ticaret yaptı. Eğitimini tamamlamasının ardından aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak da görev yaptı.

Çavuşoğlu, New York’ta yaşadığı dönemde çeşitli Türk derneklerinde ve öğrenci kuruluşlarında toplum yararına faal çalışmalar içinde oldu. New York’ta yaşayan Türk toplumunun çok yakından tanıdığı ve sevilen bir isim olan Çavuşoğlu, Brooklyn Türk Gücü takımında futbol oynadı. Bir dönem Türkiye-Amerika Parlamentoları Dostluk Grubu Başkanlığı yapan Çavuşoğlu, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda çeşitli çalışmalar yaptı.

Berat Albayrak ile ilgili görsel sonucu

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak 2002 yılında New York’taki Pace Üniversitesi Lubin School of Business’te finans üzerine yüksek lisans yaptı. Bankacılık ve Finans Bölümü’nden “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” teziyle doktora derecesi aldı. MBA (Master of Business Administration; İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı) eğitimi sırasında Çalık Holding bünyesinde görev yaptı. 2002 yılından 2006 yılına kadar çalıştığı Çalık Holding’in ABD ofisinde finans direktörlüğü yaptı.

Mustafa Varank ile ilgili görsel sonucu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yüksek lisansını ABD’de Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde yaptı. Ayrıca bu dönemlerde Florida Eyalet Üniversitesi’nde uzman, Indiana Üniversitesi Pervasive Technology Institute’ta da araştırmacı ve sistem yöneticisi olarak çalıştı.

Zehra Zümrüt Selçuk ile ilgili görsel sonucu

Çalışma – Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

Kabinenin 39 yaşındaki en genç üyesi olan Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Amerika’da Michigan Üniversitesi’nde ekonomi doktorasına başladı; daha sonra Teksas Üniversitesi’ne işletme doktorası yapmak üzere transfer oldu. Selçuk, aynı üniversitede doktorasını tamamlarken muhasebe ve enformasyon yönetimi yüksek lisansı da yaptı. Selçuk, 2003-2007 yılları arasında Teksas Üniversitesi’nde araştırma asistanı olarak da bir süre çalıştı.

Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile ilgili görsel sonucu

Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu

Kabinede Spor Bakanı olarak görev yapacak Mehmet Kasapoğlu, ABD’de Palm Beach Atlantic Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansını tamamladı.

Florida Eyalet Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yönetim organizasyonu alanında araştırmacı, uzman ve proje koordinatörü olarak çalıştı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close